Tartışmalar Gölgesinde Bayram Programı

Ülke genelinde olduğu gibi Bodrum’da da 30 Ağustos Zafer Bayramı, pandemi nedeniyle sınırlı katılımla gerçekleştirilecek. İçişleri Bakanlığı'nın pandemi koşulları nedeniyle kutlamalara sınırlama getirmesine, muhalefet partileri tepki gösterdi.

Tartışmalar Gölgesinde Bayram Programı

Kutlamalar kapsamında 30 Ağustos Pazar günü saat:09.30’da Belediye Meydanı’nda çelenk sunma programı gerçekleştirilecek. Çelenklerin Atatürk anıtına sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okunacak. 

Bodrum Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada tören ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

“İçerisinde bulunduğumuz Pandemi sürecide göz önüne alınarak  çelenk sunma programı,Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan siyasi partilerden, kamu kurum ve kuruluşlarından, şehit ve gazi derneklerinden birer temsilcinin katılımıyla maske kullanımı ve mesafe kuralına riayet edilmesi suretiyle asgari düzeyde katılımla gerçekleştirilecektir.”

Bodrum Belediyesi de 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle 30-31 Ağustos 2020 tarihlerinde saat:21.00 itibariyle, Kumbahçe’de STS Okul Gemisi'nden bir saatlik video ve ışık gösterisi yapacak. 

Bu yıl pandemi nedeniyle fener alayı ve konser olmayacağı açıklandı.

GENELGE MUHALEFETİN TEPKİSİNİ TOPLADI

Koronavirüs salgını nedeniyle İçişleri Bakanlığı'nın, geniş katılımlı 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına sınırlama getiren genelgesi ise muhalefetin tepkisini topladı. CHP'li çok sayıda yönetici ve milletvekili; Ayasofya'da toplu namaz kılınması, 15 Temmuz etkinlikleri, Malazgirt Savaşı'nın yıldönümü nedeniyle geniş katılımlı etkinlikler düzenlenirken, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarının yasaklanmasının çelişki olduğuna dikkat çekti.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamada kısıtlama getirilmesine, "Cumhuriyet ile cumhuriyeti kuranlar ile hesaplaşmak istiyorlar" sözleriyle tepki gösterirken, CHP'li belediye ve il örgütlerinin bayramı milletle birlikte kutlayacağını açıkladı. CHP'nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da partili 249 belediyeye genelge göndererek, "Pandemi kurallarından taviz verilmeden" 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın coşkuyla kutlanmasını istedi.

Örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ise CHP'li belediye olmayan yerlerde il ve ilçe örgütlerinin, kutlama programı hazırlaması talimatı verdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın yasaklanması hakkında konuşarak “Doğru bir şey değil. Salgının gerekçe gösterilmesini anlıyorum fakat salgının gerekçe gösterilmediği birçok şey var. Onlarda salgın geçerli değil 30 Ağustos’ta salgın geçerli. Kurallara uyulsun, mesafeye dikkat edilsin bırakın insanlar kutlamayı yapsın. Resmi kutlamalar mutlaka olmak zorundadır. Değerler üzerinden yapılan bu kutuplaşma kimsenin işine yaramıyor. Gençlerin derdi işsizlik tepedeki muhteremlerin derdi insanları karşı karşıya getirmek. Vatandaş artık bunları yemiyor” diye konuştu.