Tatil Bölgelerinde Kontrol Sağlandı!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kent Tv ekranlarından da canlı yayınlanan Anadolu Ajansı’nın Editör Masası programında, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Ersoy, Muğla genelinde koronavirüs salgını başladığından beri toplamda 300'ün altında vaka tespit edildiğini belirterek, turizm bölgelerinde alınan önlemlerle salgının kontrol altında olduğunu açıkladı. Bakan Ersoy, havalimanlarında kurulacak test merkezlerinde isteyenlere ücreti karşılığında test yapılabileceğini de söyledi.

Tatil Bölgelerinde Kontrol Sağlandı!

MUĞLA’DA GÜNLÜK YENİ VAKA SAYISI 2-3

11 Mart'tan bu yana Antalya'da toplam vaka sayısının 500 olduğunu dile getiren Ersoy, “İl bazında baktığınız zaman, özellikle tatil bölgelerinde vaka sayıları çok çok düşük. Antalya’da toplam vaka sayısı 500. Aydın dediğimiz zaman Kuşadası 300’ün altında. Muğla dediğiniz zaman Fethiye, Bodrum, Dalaman; Onlar da da toplam vaka sayısı 300’ün altında. Mesela Aydın’da, Muğla’da günlük yeni vaka sayısı 2-3. Antalya’da günlük yeni vaka sayısı 4-5. Yani oralarda salgın kontrol altına alınmış durumda ve hastaneler bomboş” dedi.

TEST MERKEZLERİ AÇILIYOR, TEST FİYATI 15 AVRO

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, yoğun havaalanlarında 1 Temmuz'da, diğerlerinde ise 15 Temmuz'a kadar Kovid-19 test merkezlerinin açılacağını belirterek 15 Avro’ya testin yapılacağını kaydetti. 

"TÜRKİYE KOVİD-19 ÖNLEMLERİ BAKIMINDAN EN GÜVENLİ ÜLKE"

Ersoy, Kovid-19 önlemleri bakımından Türkiye'nin, sertifika edilmiş tesisleriyle Avrupa standartlarında en güvenli ülke olduğunu belirtti. Bakan Ersoy, Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı'na ilişkin, "Başvuran otel sayısı 727'yi geçmiş, restoran sayısı da 900'lere gelmiş. 1650 civarında başvuru var" dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, "Türkiye, Avrupa'daki en güvenli ülkelerden biri ama ekonomik gerekçelerle bazı süreçler geciktiriliyor. Haksız ama yapılıyor. Bizim önümüze çıkarttıkları her sorunun cevabını en doğru şekilde vererek yavaş yavaş aşıyoruz" dedi. Bakan Ersoy 2021 sezonu için şimdiden yapılan erken rezervasyonların da yüksek düzeyde olduğunu söyledi.

"HALK PLAJLARINI TÜRKİYE GENELİNE YAYACAĞIZ"

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Bakanlığın işlettiği halk plajlarını Türkiye geneline yayacaklarını bildirdi. Ersoy, "2023 için 75 milyon turist, 65 milyar dolar gelir hedefimiz olduğu yerde duruyor. Çok hızlı şekilde toparlayıp, bu hedefe hızla ulaşacağız" dedi.

Gurbetçi vatandaşların bu sene Türkiye’ye gelip gelemeyeceği ile ilgili soruyu da yanıtlayan Bakan Ersoy, “Bence gelebilecekler. Biz oluşturulan engellerin hepsini kaldırdık. Biliyorsunuz tarifeli hava seferleri Almanya’da başladı. Burada bazı engeller var. Alman hükümeti, dönüşte 14 gün karantinaya alacaklarını söylüyor. ‘Bana son 48 saatte yapılmış negatif testle gelirsen karantinaya gerek yok’ diyor. Biz de bu uygulamaya istinaden en çok turist aldığımız havalimanlarımıza test merkezleri açıyoruz. Siz de bu test sonuçlarını Alman makamlarına verip karantinasız uygulamalardan yararlanabiliyorsunuz. Ayrıca Türkiye genelindeki test merkezlerinden testini yaptırabiliyorsunuz” dedi.