TATİLCİLER İÇİN 27 HAZİRAN SON GÜN!

Hâlen görev yapmakta olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresinin 28 Ağustos...

TATİLCİLER İÇİN 27 HAZİRAN SON GÜN!
Hâlen görev yapmakta olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresinin 28 Ağustos 2014 tarihinde dolacak olması nedeniyle, halk tarafından seçilecek olan ilk Cumhurbaşkanlığı için vatandaşlar 10 Ağustos 2014 Pazar günü ilk tur oylamaya, seçimin ikinci tura kalması durumunda ise 24 Ağustos 2014 Pazar günü ikinci kez sandık başına gidecek.

Bu seçimde ilk defa yurtdışında yaşayan, çifte vatandaşlığı olan Türkler ve seçim tarihlerinde asıl ikamet ettiği şehir dışında tatilde olan vatandaşlarda müracaat etmeleri halinde oy kullanabilecekler. Tatile gelen seçmen niteliğine sahip olanlar ve yerleşim yeri yurt içi olmasına rağmen, Yurt içi seçmen kütüğünde ismi bulunmayanlar, kayıtlarında düzeltme yapmak isteyenler veya yerleşim yeri değişikliği yapmak isteyen vatandaşların 29 Haziran tarihine kadar bizzat adres kayıt sistemine kayıt olmaları ve nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunmaları gerekiyor. Ancak Yüksek Seçim Kurulunun belirlediği 29 Haziran tarihinin Pazar gününe denk gelmesinden dolayı vatandaşların 27 Haziran Cuma günü mesai bitimine kadar işlemlerini yaptırması gerekiyor.

Oy kullanabilmek için 27 Haziran Cuma gününe kadar işlemlerini tamamlayan tatilcileri de içeren seçmen listeleri, 2-9 Temmuz tarihleri arasında mahalle muhtarlıklarında, halkın kolaylıkla görüp okuyabileceği yerlerde askıya çıkartılacak.