TAVŞAN ADASININ TARİHİ ORTAYA ÇIKIYOR

Gümüşlük beldesi Tavşan Adası üzerinde Mydos Antik Kenti kazı çalışmaları hızla...

TAVŞAN ADASININ TARİHİ ORTAYA ÇIKIYOR
Gümüşlük beldesi Tavşan Adası üzerinde Mydos Antik Kenti kazı çalışmaları hızla devam ediyor.

Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Profesör Doktor Mustafa Şahin başkanlığında Tavşan Adasında devam eden kazı çalışmaları adanın tarihini gün yüzüne çıkartıyor.

Tavşan adasının tarihi ve kazı çalışmaları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Mustafa Şahin şunları kaydetti:

“Konumu itibariyle önemli bir noktada bulunan adayı ev sahipliği yaptığı eski uygarlıkların denizlerden gelecek saldırıları gözetlemek amacıyla kullandığı ve bu yüzden üzerinde bulmayı tahmin ettiğimiz bir gözetleme kulesi kalıntısının yanı sıra bizi şaşırtan bir Şaphel mozaikli alanı kalıntıları oldu. İsa’dan sonra beşinci yüz yıla ait olduğu ve Aziz Katarina’ya ait bir kiliseyi gün yüzüne çıkarttığımızı ilk kez sizinle paylaştığımı söylemek isterim. Çünkü Aziz Katarina denizcilere şans getiren ve onları kazalardan ve fırtınalardan koruduğuna inanılan bir azizdir. Düşündüğümüz Şaphel adanın tarihinin çok eskilere dayandığının bir kanıtı çünkü bulmayı umduğumuz gözetleme kulesinin varlığı orta çağa ait olacağını düşünüyorduk.”

Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden öğrenci gruplarının katıldığı ve Gümüşlük beldesinden toplanan işçilerle yürütülen ve Eylül ayının sonlarına kadar devam etmesi düşünülen Antik kazı çalışmaları titizlikle devam ediyor.

Öte yandan Tavşan adasına gelen ve kaleye çıkmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin kazı alanına zarar gelmemesi için kazı bölgesine sokulmadıkları gözlendi.