TED BODRUM KOLEJİ’NDE EKOLOJİK İÇME SUYU SİSTEMİ

TED Bodrum Koleji, daha sağlıklı ve ekolojik içme suyu tüketimi sağlamak için yaptığı...

TED BODRUM KOLEJİ’NDE EKOLOJİK İÇME SUYU SİSTEMİ
TED Bodrum Koleji, daha sağlıklı ve ekolojik içme suyu tüketimi sağlamak için yaptığı çalışmalar sonucu, son altı aylık zaman zarfında yaklaşık 40 bin adet 330 ml pet şişeyi doğaya atık olmaktan kurtardı.

Damacana suların hem sağlık, hem hijyen, hem de ekonomik açıdan büyük kaygı yarattığını ve alternatif ararken bir Amerikan firması olan Elkay’ın su istasyonlarını bulduklarını belirten TED Bodrum Koleji İdari İşler Müdürü Murat Altun; “Artık damacana su kullanımı hem plastiğin zararları, hem de hijyen, pratiklik ve ekonomik açıdan çok külfetli olduğundan biz de yurt dışı okulların senelerdir kullandığı bu sisteme geçtik ve oldukça memnunuz. Firma seçerken en kaliteli, dayanıklı ve kalıcı olanını tercih ettik ve 6 aydır kullanıyoruz” dedi.

TED Bodrum Koleji Okul Koordinatörü Sevinç Zeren ise yaptığı açıklamada, sağlıklı ve lezzetli su ile öğrenci ve çalışanlarını buluşturan bu çözümün TED Bodrum Koleji’nin eğitim anlayışı ile örtüştüğünü belirterek “Su istasyonlarının ön LED panelinde bulunan çevreci GreenTicker (kullanım miktarına göre değişen numaratör) sayesinde kaç adet 330 ml. pet şişenin çevre atığı olmaktan kurtarıldığı gözlenebiliyor. Bu da cihazların kullanımını çocuklar için daha eğlenceli hale getirirken çevreci olma bilincini de arttırıyor” dedi.

Görüşlerine başvurduğumuz TED Bodrum Koleji Destek Hizmetler Birimi Takım Lideri Sevil Dildar ise, “Su istasyonları takılmadan önce her kattaki sebillerin ayrı ayrı günde en az 7 defa boşalan damacana sularını değiştiriyorduk. Sebillerin yanına her daim yıkanıp tekrar konulan cam bardaklarla uğraşmak zorunda kalıyorduk. Su istasyonları kurulduktan sonra damacana için harcanan insan emeği bitti ve çok büyük bir problem ortadan kalkmış oldu” dedi.