TED BODRUM KOLEJİ'NDEN COŞKULU CUMHURİYET BALOSU

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Türk Eğitim Derneği (TED) Bodrum Koleji yönetimi...

TED BODRUM KOLEJİ'NDEN COŞKULU CUMHURİYET BALOSU
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Türk Eğitim Derneği (TED) Bodrum Koleji yönetimi ve Okul Aile Birliği "Cumhuriyet Balosu" düzenledi. Ramada Resort Otel'de gerçekleştirilen balo, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da yoğun ilgi gördü.

Velilerin ve öğretmenlerin katıldığı gecede canlı müzik eşliğinde Cumhuriyet Bayramı kutlandı. 10. Yıl Marşı'nın çalınmasıyla birlikte ellerinde Türk Bayraklarını sallayan katılımcılar hep bir ağızdan marşa eşlik etti. Balo'da üzerinde Türk Bayrağı olan bir pasta da kesildi. Erdal Bülent Özakı ve Olcay Özakı'nın dans gösterisi ise ayakta alkışlandı.

Gecede bir konuşma yapan TED Bodrum Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Erken, Kurtuluş Savaşı sonrasında Mustafa Kemal Atatürk'ün başından geçen ve bugünkü TED okullarının
kuruluşuna da neden olan bir olayı şöyle anlattı:

"Cumhuriyetin ilk yıllarında ilk Cumhuriyet balolarından birinde çok güzel vals yapan genç bir çift Mustafa Kemal’in ilgisini çeker. Gençleri yanına çağırtır. İyi derecede Fransızca bildiklerini öğrenir ve onlarla Fransızca sohbet eder. Söz yakın zaman önce gerçekleşmiş olan Kurtuluş Savaşı ve Türk İnkılabına geldiğinde gençlerin bu konuda hemen hemen hiçbirşey bilmedikleri anlaşılır. Gazi, duruma hem içerler, hem de hiddetlenir: 'Gençleri evlerine götürün daha çalışacak dersleri var!' der. O gün yaşanan bu olay, Lozan Anlaşması’yla bekaları uluslararası garantide olan yabancı okulların Ülkemizin genç ve değerli beyinlerini kendi hedefleri doğrultusunda nasıl yönlendirdiklerini çarpıcı bir biçimde gösterir. Savaşın en şiddetli günlerinde eğitim kongresi toplayacak kadar eğitime değer veren Mustafa Kemal, kısa bir süre sonra Türk Maarif Cemiyeti’nin kurulması talimatını verir. Derneğin amacı, yabancı dilde eğitim veren Türk okulları açmak, maddi olanaksızlıkları nedeniyle eğitim hakkına ulaşamayan zeki öğrencilere destek olmak ve eğitim politikalarına yön verilmesi için bilimsel çalışmalar yapmaktır. İlk kurucular, dönemin başbakanı, bakanları ve 200’ü aşkın milletvekilidir. Sonraki yıllarda Ankara’daki birçok Cumhuriyet Balosuna Türk Maarif Cemiyeti ev sahipliği yapmıştır."

Erdem Erken, Türk Eğitim Derneği'nin cumhuriyetin en önemli teminatlarından biri olduğunun altını çizerek konuşmasına şöyle devam etti:

"Bugün burada bulunuşumuz, yeme içme eğlenme amacı taşımamakta; esas olarak Cumhuriyet’in kurucularının iradesini yaşatma, Derneğimizin kuruluş felsefesine uygun
davranma amacı gütmektedir.Türk Eğitim Derneği Ailesinin saygıdeğer mensupları; Bizler, sadece bir özel okul çatısı altında toplanmış çalışanlar, veliler, yöneticiler değiliz. Türk Eğitim Derneği; Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Türk Kızılayı gibi Cumhuriyet’in önemli kurumlarıyla birlikte kurulmuş bir Cumhuriyet kurumudur. Kurumumuz Cumhuriyetimizin en önemli teminatlarından biridir. Atalarımızdan devraldığımız bu önemli mirası, öğrencilerimizle, öğretmenlerimizle, yöneticilerimizle, mezunlarımızla, velilerimizle her daim yaşatmak bizler için önemli bir görevdir.Bu bilinç ve sorumluluğu yüreklerinin her zerresinde hisseden, fedakarca çalışarak bu güzel geceyi organize eden Sayın Nurcan Çilli başkanlığında Okul Aile Birliği yönetimimize şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Erken sözlerini "daha nice bayramlarda birarada olmayı diliyorum. Bayramımız kutlu olsun" diyerek tamamladı.