TED Koleji'nde Bilim Şenliği

TED Bodrum Koleji’nde birbirinden ilginç projelerin sergilendiği bilim şenliği yapıldı. Yapılan değerlendirmeler sonrası dereceye giren proje sahibi öğretmen ve öğrencilere ödül verildi. 

TED Koleji'nde Bilim Şenliği

TED Bodrum Koleji’nde birbirinden ilginç projelerin sergilendiği bilim şenliği yapıldı. Yapılan değerlendirmeler sonrası dereceye giren proje sahibi öğretmen ve öğrencilere ödül verildi. 

TED Bodrum Koleji geleneksel olarak gerçekleştirdiği Fen Bilimleri, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) etkinliklerini bir üst seviyeye çıkararak Bodrum'da kapsamlı bir Bilim Şenliği’ne ev sahipliği yaptı. 

Bugün okul bahçesinde gerçekleştirilen şenlikte genç beyinlerin hayal güçleri ve yeteneklerini kullanarak ortaya koydukları bilimsel projeler sergilendi. Şenlikte TED öğrencilerinin yanı sıra diğer okullardan öğrencilerin projelerine de yer verildi. 

Hidrolik Labirent adlı projesini Kent Haber’e anlatan TED Bodrum Koleji 8. Sınıf öğrencisi Nisa Ecem Abacı, “Bu projenin adı Hidrolik Labirent. Burada bu sene öğrendiğimiz sıvı basıncı konusunu projede gösterdik. Sıvı basıncı her yere eşit iletildiği için, projede şırıngalar yardımıyla sıvı iletiliyor ve labirent eğilip kalkıyor. Eğim sayesinde de top hareket ediyor ve bitiş yerine geliyor. Böylece labirent tamamlanmış oluyor” dedi. 

Bilim şenliğinde ayrıca Dr. Serkan Karaismailoğlu, "Bir Karış Havadaki Beyin" başlıklı bir seminer verdi. Okulun konferans salonunda gerçekleştirilen seminerde bilim şenliğini düzenledikleri için TED Bodrum Koleji’ne ve emeği geçen herekese teşekkür eden Karaismailoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Sunumumuzun adı 'Bir Karış Havadaki Beyin'. Neden? Büyükler dizin için hep diyor ya, ‘Bunların aklı bir karış havada, bunlar hiçbir şey anlamıyor’. Aslında sizin beyniniz yukarıda. İyi anlamda yukarıda. Çok kıymetli bir beyne sahipsiniz. Şu an kafanızın içindeki beyin, hayatınız boyunca sahip olabileceğiniz en kıymetli beyin. Özellikle orta 1-lise son arası çok kıymetli” dedi.

Başarı üzerine de konuşan Karaismailoğlu, “Sürekli büyümek, her şeyin sahibi olmak, ‘onu da alayım, bunu da alayım’, bu bir başarı değil. Mesele para kazanıyorsunuz, hep daha fazla kazan, böyle bir mantık yok. Hedeflerin olmalı. Doğada sürekli büyümeyi sadece kanser hücrelerinde görüyoruz. Doğada böyle bir mekanizma yok. Kanserin de ne yaptığını biliyorsunuz. O nedenle hedefleriniz olmalı. O hedefler doğrultusunda ilerlemelisiniz. Başarı yaptığınız işten haz alma hali. Kimi gider, 40 katlı rezidansın en üst katını satın alır, mutlu olur. Kimi gider, çift lavaş dürüm yer mutlu olur. Fiyatlar çok farklı ama mutluluk aynı” ifadelerini kullandı. 

Şenlik kapsamında, Kişisel Biyoloji Örneklerden, Fotoğraflardan, Fosillerden ve Mikroskoplardan Oluşan Gezici Müze Sergisi de açıldı. 

Bilim Şenliği 10 Mayıs Cuma günü TED Bodrum Koleji öğrencilerine yönelik gerçekleştirilecek olan karton kano yarışması ile son bulacak.