Tedbirlere Uyan da Var Uymayan da!

Bodrum pazaryerlerinde Pazar esnafı ve vatandaşlar maske ve eldivenlerle tedbirlerini almaya çalışırken kimilerinin de hijyen kurallarına uymadığı görüldü. Bodrum Belediyesi ekipleri de maske, eldiven, broşür dağıtıp pazaryerine dezenfektan koydu.

Tedbirlere Uyan da Var Uymayan da!

Türkiye’de koronavirüs sayısında artma devam ederken yapılan uyarıları ciddiye alan vatandaşların da aldığı önlemler devam ediyor. Bodrum’daki pazaryerlerinde pazarcılar ve vatandaşlar arasında maske takma oranının oldukça yükseldiği, yüzde 50’lere çıktığı görüldü. Pazar esnafı da Belediyenin aldığı kararlar doğrultusunda tezgahlarında açıkta satılan şarküteri ürünleri, zeytin gibi gıdalarını üzerini naylonlarla kapattı. Kimi Pazar esnafının ise hijyen kurallarına uymadığı gözlendi. Uyarıları dikkate alan Pazar esnafı dezenfekte edilemeyecek gıdalarını kapatırken, kimi esnafın ise uyarıları dikkate almadığı ve açıkta bıraktığı görüldü. 

Bodrum Belediyesi ekipleri de maske, eldiven, broşür dağıttı. Özellikle maskelere yoğun ilgi olduğu görüldü. Ayrıca pazaryerine dezenfektan konuldu. 

35 SENEDİR BÖYLE BİR ŞEY GÖRMEDİM

Pazar esnafı ise pazardaki yoğunluğun azaldığını ifade ediyor. Sabah saatlerinde Konacık Pazaryeri’nde tezgahını açan Akın Köse, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Maskelerimizi takacağız, mümkün mertebe hijyene dikkat edeceğiz. Yapacak başka bir şeyimiz yok. Şu anda satışlar durmak üzere. Vatandaş dışarı çıkmıyor. Saat kaç oldu, pazarcılardan başkaları yok. Biz Milas’tan geliyoruz. Daha önce böyle bir durgunluk görmedim. 35 senedir pazarcılık mesleği yapıyorum, ben böyle bir şey görmedim. 35 yıldır kendi yetiştirdiğimiz sebzeleri burada satıyoruz.”

Bodrum pazaryerinde ise yoğunluk nispeten daha fazlaydı. Milas’tan gelen Mehmet Karakuş ise maskesi ve eldiveni ile tedbirini alan esnaflardandı. Karakuş, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Dikkat etmemiz gerekiyor. Biz gereken önlemleri aldık, herkesin almasını diliyoruz. Bodrum pazarı eskiye göre daha sakin. Vatandaş çok dışarı çıkmıyor. Ben bu hafta Yalıkavak’a gittim, orası güzeldi. Burası şu saate göre sakin.”

AYAKKABIYA İLGİ YOKTU

Pazara gelen vatandaşların hemen hemen hepsi gıda tezgahlarını ziyaret etti. Ayakkabı tezgahlarına ise ilgi neredeyse sıfırdı. Ergün Kayabaş isimli ayakkabı satıcısı "İnsanlar korkuyor. Dışarı çıkmaktan korkan insanlardan ayakkabı almalarını bekler misiniz? Şu anda o bir lüks. Onun için gördüğünüz gibi kimsecikler yok. Durum bu” dedi.

Bodrum Belediyesi’nden yapılan açıklamada ise pazaryerleri ile şöyle denildi:

“Bodrum Belediye Başkanımız Ahmet Aras'ın talimatıyla, semt pazarlarında temel ihtiyaç malzemeleri dışında kalan ürünlerin satışına kısıtlama getirilirken, Belediye ekiplerimiz açıkta gıda satışı konusunda denetimlerini sıklaştırdı. Pazar esnafının tezgahlarını koruma altına aldığı görülürken, vatandaşa da "açıkta satılan ve temizliğinden emin olamayacağınız gıda ürünlerini almayın" uyarıları yapılıyor.”