TED'İN GELENEKSEL ZEYTİN HASADI ŞENLİĞİ BAŞLADI

TED Bodrum Koleji’nin okulun açıldığı günden bu yana, çocukların yöresel değerleri...

TED'İN GELENEKSEL ZEYTİN HASADI ŞENLİĞİ BAŞLADI
TED Bodrum Koleji’nin okulun açıldığı günden bu yana, çocukların yöresel değerleri öğrenerek yaşatması ve gelecek nesillere aktarması amacıyla geleneksel hale getirdiği Zeytin Hasadı Şenliği başladı.

Şenliğin ilk günü, İlkokul öğrencileri okul kampüsü içinde yer alan zeytinlik alanda gerçekleştirilen hasatta sepetlerini zeytinle doldurdu.

Zeytin hasadı sırasında Zeytin Dostu Derneği Bodrum Temsilcisi Feridun Kaykı ve zeytinyağı tadım uzmanı Nurdan Nimet Kaykı tarafından öğrencilere zeytine ve zeytinyağına özgü özel bilgiler de verildi. Zeytinyağı üretiminde doğru bilinen yanlışlardan bahseden uzmanlar, zeytinin ve zeytinyağının sayısız faydaları hakkında öğrencileri bilgilendirdi.

Bundan sonraki süreçte 3. sınıf öğrencileri topladıkları bir kısım zeytinlerle evlerinde sofralık zeytin ve eski usullerle zeytinyağı yapacak. Ardından öğrenciler hazırladıkları ürünlerle okullarında “Zeytin Tadım Festivali” gerçekleştirecekler.

Zeytin Hasadı Şenliği ile yaşadıkları yöreye özgü geleneksel değerleri ömür boyu unutamayacakları bir deneyimle öğrenecek olan öğrenciler, zeytin yerken ya da zeytinyağı tüketirken de, bu ürünlerin sofralarına nasıl geldiğini kendi emekleri ile üreterek, yaşamın içinde tecrübe etmiş olacaklar.