TEDx Etkinliği Bodrum’da Yapıldı

Tüm Dünya’da düzenlenen TEDTalks organizasyonunun bağımsız düzenlenen bir kolu olan TEDx etkinliğinin TEDxYouth ayağı bu yıl Bodrum’da düzenlendi.

TEDx Etkinliği Bodrum’da Yapıldı

TEDTalk etkinliklerini herkese erişilebilir kılmak ve paylaşmaya değer fikirlerin olabildiğince fazla insana ulaşabilmesini sağlamak amacıyla aynı evrensel değerlerden yola çıkarak düzenlenen bağımsız TED etkinliği olan TEDx, Marmara Koleji Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Bodrum Marmara Koleji TEDx Organizatörü Rümeysa Ertem, etkinlikte yaptığı konuşmada, organizasyonu Marmara Koleji'nin TEDx kulübü üyesi 30 öğrencisi ile birlikte yürüttüklerini ifade ederek şöyle dedi;

“Bugün bu sahne bizim için çok özel ve kıymetli, çünkü bugün okulumuza yeni bir soluk, başka bir heyecan geldi ve bu adrenalin bizi, bir olmaya teşvik etti. 30 öğrenci ve bir öğretmen değil, Ortaokulumuzu, Anadolu Lisemizi ve Fen Lisemizi kapsayan tüm öğretmen, öğrenci ve idarecilerimiz bizim hikayemize şahit oldu. Aslında ilhamını evrenden alan TEDxUs yani biz teması, bizler için yalnızca bir başlık değil, işlerin tozunu yuttuğumuz, birbirimizin koluna girdiğimiz, bazen kızdığımız, heyecanlandığımız, acele ettiğimiz, tahammül ettiğimiz ve en nihayetinde geliştiğimiz, öğrendiğimiz bir “bir olma, birlik olma” eylemiydi. Tıpkı evrende bir arada yaşayan insanların, bir arada yaşayan tüm varlıkların birbirine kattığı değerler gibi, aylardır birbirimize kattığımız değerler ile bu heyecanı birlikte paylaşıyoruz. Şu an burada bulunan tüm Marmara Koleji ailesinin bu sahneyi gururla izlediğini biliyorum ve hissediyorum. Sizleri gönülden kutluyorum, bu gurur hepimizin! Ve canım gençlere gelmek istiyorum, heyecanla başladılar, çok aktif ve atılgan davrandılar, gözlerindeki ışıkla “daha ne yapabiliriz?” diye sorular sordular, “bir fikrim var!” diyerek en iyi hale getirdiler, koşturdular, hiç of demediler. Ailelerinin, biz öğretmenlerinin gurur kaynağı oldular. Ve bir ekip olarak “biz” oldular. Bu etkinlik, eğitim-öğretim hayatlarının en önemli parçasıydı. Sorumluluk almayı, destek olmayı, koordine etmeyi, doğru iletişim kurmayı, misafir karşılamayı, sahne almayı veya sahne kurmayı, gelecek güzel günler için yeni umutlar edinmeyi öğrendiler. Ve ben de onlardan öğrendim. Bana öğrettikleri her şey için ve bu önemli organizasyonu yürütürken verdikleri emek ve gayret için hepsine gönülden teşekkür ediyorum. Gençler, iyi ki varsınız.”

Konuşmacıların sahnede yeni veya ilginç fikirler üzerine konuştukları ve topluma, bilime, kültüre öncü olacak çalışmalarını sundukları etkinlikte Başarı Mühendisi Ziya Şakir Yılmaz, Oyuncu Yonca Şahinbaş, Sanatçı Pınar Ayhan, Oyuncu Akasya Asıltürkmen, Bilgisayar Mühendisi Ömer Çolakoğlu, Psikolog Serdar Vatansever, Yazar Erdal Özkaya, Bankacı Cenk Akıncılar, Oyuncu ve Yazar Koray Şahinbaş, Doktor Tunç Tuncer, Akademisyen Leyla Türker Şener ve Bodrum Marmara Koleji öğrencisi Arda Kılıç konuşma yaptı.