Teklif Tepkilere Rağmen Yasalaştı

Çoklu baro düzenlemesi içeren avukatlık kanunu düzenlemesi, 80 baronun itirazına rağmen TBMM'de kabul edilerek yasalaştı.

Teklif Tepkilere Rağmen Yasalaştı

Yeni düzenlemeyle avukat sayısı beş bini geçen illerde, iki bin avukatın imzasıyla yeni barolar kurulabilecek. Yapılan yeni düzenleme ile ayrıca üç büyük şehrin Türkiye Barolar Birliği'ndeki temsil gücü de azaltılmış oldu.

Çoklu baro kurulmasına olanak tanıyan Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek, yasalaştı. 80 ilin barosu ve muhalefet partileri, Ak Parti ve MHP'nin hazırladığı yasa teklifine, anayasaya aykırı olduğu ve iktidarın barolar üzerinde denetim kurmak istediği gerekçesiyle itiraz ediyordu. 

Bodrum’da da çok sayıda avukat, yasa teklifine itiraz etmişti. Teklifin henüz yasalaşmadığı dün akşam saatlerinde avukatlar Bodrum Belediye Meydanı’nda basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı. “Savunma susturulamaz” pankartı açan avukatlar, “Hak hukuk adalet” sloganları attı. Avukatlara meydandan geçen vatandaşlar da alkışlarla destek verdi.

Basın açıklamasını okuyan Muğla Barosu Bodrum ilçe Temsilcisi Av. Cavidan Karaöz Özyiğit, şunları dile getirdi:                

“Baroların yapısının değişimine yönelik çıkarılmak istenen ve toplumda çoklu baro kavramı ile bilenen yasa tasarısına karşı 80 baro ile başladığımız eylemler bu tasarı geri çekilene kadar devam edecektir. Gelinen süreçte perşembe günü TBMM Genel Kuruluna gireceği paylaşılan Teklif, tüm Baroların karşı çıkmasına rağmen değiştirilmeye çalışılan teklif alelacele bir gün önce çarşamba günü TBMM Genel Kuruluna getirildi. Bu tasarı geri çekilene, bu tarihi hatadan dönülene kadar tüm Barolar vazgeçmeyeceğiz. Tüm Baroların meslektaşlarına yaptıkları çağrı ile meslektaşlarımız Ankara'da toplanmıştır ve süreksiz eyleme devam edilecektir. Bu yanlıştan vazgeçilinceye kadar biraradayız. Bizi kimsenin susturmaya gücü yetmez. Savunma susmayacak, susturulamayacaktır.”