TEZHİP MİNYATÜR ATÖLYE ÇALIŞMASI

Turgutreis Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi Geleneksel Türk El...

TEZHİP MİNYATÜR ATÖLYE ÇALIŞMASI
Turgutreis Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi Geleneksel Türk El Sanatları Konferanslar serisinin halka açık tezhip ve minyatür atölye çalışması ; Sanatçı ve akademisyen Yrd. Doç. Dr. Münevver Üçer tarafından Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi Mavi Galeride gerçekleşti.

Yrd. Doç. Dr. Münevver Üçer ‘in sunumunu yaptığı tezhip ve minyatür atölye çalışması yoğun katılımla sanatseverler tarafından ilgiyle izlendi.

Üçer, kullanılan motifler, teknikler, dönem özelliklerinden yola çıkarak, kısıtlı süreye rağmen tezhip sanatının inceliklerini özellikle tezhibe can veren altın ”zer” uygulamalarını, çizmiş olduğu halker deseni ile murakka üzerine sulu, gölgeli boyama ve en önemli unsurlardan kontur çalışmalarını katılımcılara gösterdi.

Kısa sürede yapmış olduğu çalışmanın ötesinde, kendisine ait Lale-i Münevver Mevlana albümünden ve ödül alan eserlerden örnekler veren Üçer, verimli ve beğeni toplayan atölye çalışmasıyla, 2 Saatlik sürede tezhip bölümü kursiyerlerine ve ilgi duyan sanatseverlere sanatının inceliklerini tanıttı.