THOMAS COOK’TAN BÜYÜK HAMLE

İngiliz Turizm devi Thomas Cook Grup, Türkiye'nin yurtdışında bilinen en büyük tur...

THOMAS COOK’TAN BÜYÜK HAMLE
İngiliz Turizm devi Thomas Cook Grup, Türkiye'nin yurtdışında bilinen en büyük tur operatörlerinden Öger Tur'u satın alacağını açıkladı. Wall Street Journal'ın haberine göre, Thomas Cook, Öger Tur'u 30 milyon Euro karşılığında şirketin kurucusu Vural Öğer'den satın alacağını bildirdi.

1969 yılında kurulan, Almanya'nın önde gelen tur operatörlerinden Öger Tur, özellikle Türkiye'ye yönelik tatil paketleri satışı ile tanınıyor. Öger Tur, 31 Ekim 2009'da biten mali yılda 400 binin üzerinde yolcu taşıdığını açıklamış ve 256 milyon Euro brüt gelir ile 3.3 milyon Euro işletme karı bildirmişti.

Thomas Cook şirketinin satın almasından sonra, Öger Tur bünyesindeki diğer firmaların da Türkiye'de 2.5 milyon Euro değerinde acente ve konaklama hizmetini şirkete karşılıksız sağlayacağı bildirildi.

Bu satın almayla ciddi bir sinerji yaratılmasının yanı sıra işletme giderlerindeki azalma, Condor ile daha fazla firma-içi uçuş, uçakların daha verimli kullanımı ile uçuş, otel ve tesis içi hizmetlerinin toplu alımı sayesinde yıllık 8 milyon Euro'nun üzerinde tasarruf sağlanması beklenirken, yaratılacak sinerjinin tam faydasını ikinci yılda görmeyi hedefleyen Thomas Cook, Türkiye ve diğer civar güzergahlara hizmet veren Öger markasını ve firmanın Hamburg'daki ofislerini kullanmaya devam edecek.

Avrupa Komisyonu'ndan rekabet izninin çıkması koşuluna bağlı olan satın alma sürecinin en geç Eylül 2010'da tamamlanması bekleniyor.
VURAL ÖGER: ÖGER TUR SATILMADI BİZ SATTIK !
Öğer Tur Yönetim Kurulu Başkanı Vural Öger ise haberin medyada yer alış şekliyle ilgili tepki göstererek “ Öger tur satılmadı,biz sattık” dedi.Öger, uzun süredir Thomas Cook yetkilileriyle görüşme halinde olduklarını ancak istedikleri şartların yerine getirilmemesi nedeniyle nisan ayında temasın kesildiğini anlattı.Thomas Cook yetkililerinin önceki gün kendileriyle yeniden irtibata geçtiklerini belirten Öger, tüm şartlarını kabul etmeye hazır olduklarını söyledi. Vural Öğer, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Öncelikle şunu vurgulamak istiyorum. Bu satış işlemi sadece Öger Tur için geçerli olacak. Bizler de turizm sektörüne hizmet vermeye devam edeceğiz.

Hamburg’daki şirketimiz, incoming acentelerimiz, Hamburg Havayolları, Öğer Türk Tur ve otellerimiz hala bizde. Ayrıca dünya devi Thomas Cook’un üç yönetim kurulu üyesinden biri ben olacağım. Şirketin yönetim ve denetleme kurulu üyesi olacağım. Dünya turizm devinin içinde bir Türk turizmcinin bulunması benim için gurur verici bir olaydır.
Ayrıca kamuoyunda Öğer Tur satılıyor şeklinde haberler çıkıyor. Bu yanlış bir ifadedir. Satılmak, bir başkasının etkisiyle olur. Eviniz satıldı deyince elinizden alındı manasına gelir.
Öger'den yapılan açıklamada ise Vural Öğer'in şu sözlerine yer verildi:
“ Tarafımdan kurulan şirketimi Thomas Cook markasının güvenilirliğine devretmeyi, kızım Nina Öger ve şirketimin yönetim ekibi ile birlikte kararlaştırdık. Geçtiğimiz aylarda ayrıntılı bir şekilde olası bir devir konusunda görüşmelerimiz olmuştu. Mutabık kalamadığımız konular sebebi ile görüşmeleri askıya almıştık. Kısa süre önce Thomas Cook tekrar bizimle bağlantı kurdu. Yapılan görüşmeler sonucunda önemli stratejik konular ve rakamlar üzerinde anlaşma sağlandı. Şuna emin olabilirsiniz ki bu kararı vermek benim için kolay olmadı. Ancak bu, eserimin gelecekte de büyüyerek devam etmesi için kızım Nina Öger ile birlikte inanarak aldığımız ve destekleyeceğimiz bir karardı. Bu hiç şüphesiz ki müşterilerimizin, iş ortaklarımızın ve tabii ki olumlu katkıları ile başarımızda büyük pay sahibi olan çalışanlarımızın menfaatleri gözetilerek alınmış bir karardır. Thomas Cook ile birlikte Türkiye turizm potansiyelini geliştirerek doğru yönde değerlendireceğiz.

Gelecekte denetim kurulunun bir üyesi olarak şirket ile ilgili önemli stratejik kararlarda etkin olmaya devam edeceğim. Kızım Nina Öger, daha önce olduğu gibi Türkiye’deki işlerimizi benimle birlikte yönetmeye devam edecek. Başarılı ekibimizle birlikte gücümüzü artırarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Türkiye’deki iş ortaklarımız ve sahip olduğumuz know how ile Türkiye spesiyalisti olarak kaliteli servisimizi Thomas Cook çatısı altında geliştireceğiz. Türkiye’deki tecrübelerimizi ve başarılı iş ağımızı Thomas Cook Group’a sunmaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz.

Türkiye uçuşları konusunda geniş bir ağa sahip olan uçuş segmentli ÖGER Türk Tur, İncoming birimi Holiday Plan ve Otel grubu Majesty Hotels & Resorts bu anlaşmanın kapsamı dâhilinde değildir. “ dedi.