TİLKİCİK'İN KADERİ 10 GÜN İÇİNDE BELLİ OLACAK!

Yalıkavak Tilkicik koyunda devam eden “Epique Island" adlı proje kapsamında yapılmak...

TİLKİCİK'İN KADERİ 10 GÜN İÇİNDE BELLİ OLACAK!
Yalıkavak Tilkicik koyunda devam eden “Epique Island" adlı proje kapsamında yapılmak istenen Marina projesi ile ilgili yargı "Tilkicik'te dolgu inşaatına dur" dedi ama ÇED süreci devam ediyor. Soruna son noktayı koyacak Çevre Bakanlığı'nın vereceği karar beklenirken, bölgede çalışan iş makinaları ise denizi doldurmaya devam ediyor.

Akdeniz fokları ve deniz çayırları gibi koruma altındaki türlere evsahipliği yapan Bodrum Tilkicik Koyu büyük tehdit altında. Aksoy Holding Bodrum Gayrimenkul Şirketi, “Epique Island Marina” projesi kapsamında koya 9 bin 250 metrekare dolgu yapmak istiyor. Öte yandan marinayı yapacak şirket hakkında koyu kirletme suçundan soruşturma da sürüyor.

Tilkicik Koyu'nda yapılması planlanan ‘kıyı düzenleme, dolgu ve iskele' projesi için verilen ‘ÇED gerekli değildir' kararını Muğla İdare Mahkemesi iptal etmişti. Karar sonrasında firma projeyi revize etti, ÇED raporunu yenileyip, geçen yıl ikinci başvuruyu yaptı. Çevre Bakanlığı da geçtiğimiz günlerde firmanın son ÇED raporunu kabul edip elektronik ortamda askıya çıkardı. Yenilenen rapora göre 9 bin 250 metrekarelik kıyı dolgu alanı daha da arttırıldı, proje kapsamında yapılacak dalgakıranın yanına bir de yüzer beton dalgakıran eklendi. Tilkicik'te yaşayan çevreciler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvurup rapora itiraz etti. Şimdi gözler bakanlıkta. Bakanlık, 7-17 Ağustos tarihleri arasında Tilkicik'teki proje için kararını verecek.

Şirket yetkilileri hakkında Tilkicik Koyu’na hafriyat atıkları dökerek doldurdukları için “çevreyi kasten kirletme” suçundan açılan soruşturmanın sürdüğüne dikkat çeken Avukat Mehmet Horuş, “Çevre Bakanlığı şimdiye kadar yaşanan kirlilikle ilgili hiçbir yaptırım uygulamadı. Birkaç metreküp döküldüğünde bile çevreyi kasten kirletmek suçu oluştuğuna göre on binlerce metreküp döküldüğünde doğaya karşı aynı suç defalarca işlenmiş olacak. Şimdi doğaya karşı işlenecek suçu meşrulaştıracak bir ÇED süreci yürütülüyor” dedi.

Bodrum Tilkicik Koyları Girişimi sözcüsü Murat Kaynar da “Başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Turizm ve Kültür Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm kamu kuruluşlarımızın haklı mücadelemizde bizleri dinlemelerini ve destek vermelerini bekliyoruz” dedi.

Öte yandan bölgede yaşayan vatandaşlar sadece yargıya gitmekle kalmadı, koydaki eşsiz deniz canlılarının tespiti için 9 Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü'ne başvurarak yöredeki denizel biyoçeşitlilik konusunda rapor talep etti. 158 vatandaş bu tespit için 59 bin lira harcadı. 6 uzman, bir enstitünün son teknolojiyle donanmış araştırma gemisiyle Tilkicik'in sularında su altı araştırması yaptı ve kapsamlı bir rapor hazırladı. Vatandaşlar, Avrupa'nın Yaban Hayatı ve Doğal Yaşama Ortamlarının Korunması Sözleşmesi (BERN Sözleşmesi) kapsamında Tilkicik Koylarını Koruma Girişimi adına Bern Komisyonu'na da başvuru yaptı. Komisyon, Tilkicik Koyu'nun 'önemli doğa alanı' olduğunu vurguladı. Kabul edilen şikayet dosyası, Bern Konvansiyonu'nun 10-11 Eylül tarihli toplantısında görüşülecek.

Şimdi gözler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda. Bakanlık 7 Ağustos itibariyle 10 gün içinde koya yapılması planlnan marina projesiyle ilgili ÇED raporuna ya tamam diyecek, ya da dur diyerek ÇED sürecini sonlandırıp marina işinin önünü kesmiş olacak.