TOKİ VE KÜLLİYEYE HAYIR EYLEMİNDE BULUŞTULAR...

Bodrum'da bugün düzenlenen eylemde ilçeye yapılmak istenen TOKİ binaları ile Diyanet...

TOKİ VE KÜLLİYEYE HAYIR EYLEMİNDE BULUŞTULAR...
Bodrum'da bugün düzenlenen eylemde ilçeye yapılmak istenen TOKİ binaları ile Diyanet İşleri Başkanlığı'nın İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi projeleri protesto edildi.

Bodrum ilçesi Mumcular mahallesinde yapılması planlanan TOKİ konutları ile Ortakent Yahşi mahallesindeki Diyanet İşleri Başkanlığı'nın İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi, Kent Konseyi üyelerinin tepkisine neden oldu. Kent Konseyi öncülüğünde, Ortakent'teki Akyarlar yolu üzerinde düzenlenen 'TOKi ve Külliyeye Hayır' eylemine Kent Konseyı Başkanı Prof. Dr Hamdi Topçuoğlu, Deniz Ticaret Odası Başkanı Gündüz Nalbantoğlu, CHP İlçe Başkanı Recai Seymen, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve yaklaşık 800 kişi katıldı.

Yarımadanın her noktasından gelerek eyleme katılan Bodrumlular insan zinciri oluşturarak “Bodrum Sahipsiz Değildir” sloganları attılar. Kargı koyuna gitmek üzere sabah saatlerinde bir gurup Bodrum merkezden yürürken, bir kısmı Gümbet, Bitez, Yalıkavak ve Turgutreis noktalarından toplu halde minibüslerle Kargı koyuna ulaştı. Ayrıca Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi tarafından Bodrum merkezden protesto alanına teknelerle de denizden ulaşım sağlandı. Saat üç sularında yaklaşık 800 yüz Bodrumlu Külliye'nin yapılacağı bölgede yan yana gelip insan zinciri oluşturarak alkışlar eşliğinde “Bodrum Sahipsiz Değildir ve Bodrum Bizimdir Bizim Kalcak” sloganları attılar.

Polisin güvenlik önlemi altında, trafiğe kapatılan yolda konuşan Kent Konseyi Başkanı Topçuoğlu, "Olay sadece TOKİ ve Külliye olarak algılanmamalı. Kent Konseyi olarak üç maddelik bir manifesto yayınladık. Bu manifestoda kamuya ait arazilerin imara açılması ve yerel yönetimlerin hiçe sayılarak Ankara'da plan yapılmasına karşı olduğumuzu açıkladık. 156 bin nüfuslu ilçede 151 bin konut varsa ve hala burada 'konut yapacağız' diyorsanız ihtiyaçtan kaynaklanan bir durum olduğunu düşünemeyiz. Bodrum'da rant elde etmek isteyen herkes şunu bilmelidir ki artık halk Bodrum'da bu tür yapılaşmaları istemiyor. Hangi tür olursa olsun kimden gelirse gelsin Bodrum yapılaşma kapasitesini doldurmuştur. Bu nedenle 15 Mayıs'a kadar düzenleyeceğimiz imza kampanyası ile birlikte iktidar partisi yetkilileri ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na giderek bu projeleri geri çekmelerini talep edeceğiz. Kentin ihtiyaçları neyse kentlilerle planlanarak ona göre yapılmalıdır" dedi.

"BAŞKA BİR İLÇEDE YAPILSIN"

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ise iktidar partisinin yine kimseye sormadan projeyi başlattığını öne sürerek "Bizler dini tesislere kesinlikle karşı değiliz ancak halka karşı, uygun olmayan bir yere dini tesis yapmak bu hükümetin farklı bir düşünceye sahip olduğunu gösterir. Çünkü bu tesisi Milas'ta tarihi Beçin Kalesi'nin yanındaki araziye yapsalardı çok uygun olurdu. Kimse de böyle itiraz etmezdi. Bu nedenle bu konuyu meclisin gündemine getirerek projenin başka bir ilçede yapılması için çalışacağım" diye konuştu.

Külliye ve TOKİ’ye karşı bir araya gelen Bodrumlulara hitaben konuşan Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Yaman Olgaç, hali hazırda yarımada genelinde devam eden imza kampanyasının 15 Mayıs’a kadar süreceğini, kampanya bitiminde toplanan imzalarla iktidar partisi Bodrum ilçe başkanlığına gidilerek söz konusu planların iptal edilmesini talep edeceklerini kaydetti. Olgaç, kamuya, hazineye ve yerel yönetimlere ait arazilerin imara açılmasına karşı hazırlanan 3 maddelik basın açıklamasını da okudu. Açıklamada “Kamuya, hazineye ve yerel yönetimlere ait doğal varlıkların, orman ve makiliklerin, sulak alanların kıyıların, doğal ve tarihi SİT alanlarının kurum ve kişilere tahsis edilmesine imara açılmasına karşıyız. İmara açılmış alanlarda imar planlarında belirtilen kurallara ve notlara harfiyen uyulmasını, her ne sebeple olursa olsun değişiklik yapılmamasını istiyoruz. Yerel yönetimlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının iradesine rağmen siyasi iradelerin kent kimliğini değiştirecek planlama ve uygulamalarda bulunmasına karşıyız" denildi.

Kargı Koyunda Külliye inşaat alanının alt kısmında yer alan panonun önünde “Bodrumlular Bodrum’a Sahip Çıkıyor” yazılı bir branda taşıyan eylemciler, Çökertme şarkısı eşliğinde yöresel oyunlar oynadılar. Yapılan eylemlerin sonuç vermemesi durumunda hukuki yollara baş vurulacağı kaydedildi. Gurup daha sonra olaysız biçimde dağıldı.


Muhabir: Fatih Bozoğlu-Yaşar ANTER