TOLGA ÇANDAR MECLİS'TE KONUŞTU

CHP Muğla Milletvekili Tolga Çandar, meclis kürsüsünde yaptığı konuşmada Dörttepe...

TOLGA ÇANDAR MECLİS'TE KONUŞTU
CHP Muğla Milletvekili Tolga Çandar, meclis kürsüsünde yaptığı konuşmada Dörttepe Ovası ve Bafa Gölü’nde yaşanan çevre kirliliğini sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Tolga Çandar, TBMM’de söz aldı. Oturumda Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun bulunduğunu gören Çandar, Bafa Gölü’ne bırakılan atıklarla ilgili konunun daha önce gündeme geldiğini belirterek; "Bu Menderes Irmağı'na akan o atık suları, atıkları ne zaman önleyeceksiniz' Bunun için bir proje çalışmanız var mı' Çünkü, bu atık önlenmediği sürece Bafa Gölü'ndeki kirlilik ortadan kaldırılamıyor. Ayrıca, geçenleriniz varsa görmüştür, Bafa Gölü'nün kenarında artık "Balık tutabilirsiniz." diye ilanlar asılmış. Bunu neye dayanarak verdiniz' Yani, bugün bu bölgede bir salgın oluştuğunda bunun hesabını kim verecek" diye konuştu.

Milas’taki Geyik Barajı’ndan Bodrum Yarımadası’na içme suyu götüren Devlet Su İşleri projesinin yanlış boru seçimi nedeniyle onlarca kez patladığını ve devletin milyonlarca dolar zarara girdiğini öne süren Çandar, "Bu yılan hikâyesine dönen Bodrum su projesinde yanlış boru seçimi yüzünden devlet milyonlarca dolar, yüz milyonlarca dolar zarara uğratılmıştır. Bunun zararını kimden tazmin etmeyi düşünüyorsunuz" diye konuştu.

Dörttepe Ovası’nda yaşanan tuzlanma nedeniyle tarımsal faaliyetlerin tehlikede olduğunu ileri süren Çandar, Eroğlu’na "Dörttepe ovasına 2 kilometrelik bir boru döşeyemediğiniz için tuzlanma yüzünden neredeyse tarım yapılamaz hâle gelmiştir. Bu konuda bir girişimizin olacak mı' Bana bu konuda somut cevap verebilecek misiniz" sorularını yöneltti.