TOLGA PAMİR FRANSA’YA YELKEN AÇTI

2005 Yılında Fransa’ya yerleşerek aldığı eğitimlerin ardından 2011 yılında 6,5 metrelik...

TOLGA PAMİR FRANSA’YA YELKEN AÇTI
2005 Yılında Fransa’ya yerleşerek aldığı eğitimlerin ardından 2011 yılında 6,5 metrelik yatıyla Dünya’nın önemli açık deniz yelkencilik yarışmalarından biri olan Mini Transat’a katılan ilk Türk denizci olan Tolga Pamir yeni bir yarışma için Bodrum’dan Fransa’ya yelken açtı.

İlk ve tek Türk olarak bu yarışmayı tamamlayan Tolga Pamir aynı zamanda 3o yıllık yarışma geçmişinde Dünya’da bu yarışmayı tamamlayan 500 sporcunun arasında yer alıyor. 6,5 Metrelik teknesi ile tek başına gerçekleştirilen bu yarışmayı tamamlamak için çok çalıştığını belirten Tolga Pamir “Bundan sonra yine bu tür Dünya’daki zorlu yarışmalara katılarak ülkemi en iyi şekilde temsil etmek istiyorum” dedi.

Fransa’ya doğru yelken açan Tolga Pamir bu seferki hedefinin denizlerin Everest’i olarak bilinen ‘Vendee Globe’ yarışına katılmak olduğunu belirterek “ Bu yarışmaya katılmak için bazı etapları geçmek gerekiyor. Şu anda bir üst etap için iki yıllık bir projeye başlıyorum. Solitaire du Figaro, Beneteau Figari sınıfı olarak anılan monotip teknelerle gerçekleştirilen solo açık deniz yarışı serisi Fransa’da açık deniz yarışçılığının elit sporcularının buluştuğu bir sınıf olarak değerlendirilmekte. Her sene 45’e yakın sporcu bu sınıfta sene boyunca Atlantik ve Akdeniz kıyısında gerçekleştirilen yarışlarda boy ölçüşmekte olup seviye olarak gerçekten yüksek bir yarış” dedi.

Yeni katılacağı yarışma için Türkiye’den aldığı bir tekneyi yeniden hayata döndürdüğünü belirten Tolga Pamir şunları söyledi: “ Hedef bu iki sezon boyunca bu yarışmalarda bayrağımızı en tepede dalgalandırarak yer almak. Açık deniz bilgimi ve seviyemi daha yukarı taşıyarak yeni projelere yelken açmak istiyorum. Fransa’ya gittikten hemen sonra La Grande Motte şehrinde antrenmanlara başlayacağım ve ardından teknemi yaşadığım şehir olan La Rochelle’e götürüp sezon öncesi hazırlıklarına başlayacağım.”