Toplu Taşımada Sorun Çok Büyük!

Bodrum’da artan maliyetler sebebiyle bazı şoför esnafının plakalarını belediyeye teslim edip araçlarını toplu taşımacılıktan çektiği öğrenildi. Azalan araç sayısı nedeniyle vatandaşlar, uzun süre minibüs beklemek ve sıkış tepiş yolculuk etmek zorunda kalıyor.

Toplu Taşımada Sorun Çok Büyük!

Son bir yılda artan akaryakıt ve parça maliyetleri, şoför esnafını zor duruma düşürdü. Bazı hatlarda para kazanamayan şoförler plaka iptali yapıp araçlarını toplu taşımacılıktan çekmeye başladı. Hatlardaki minibüs sayısındaki azalma sefer saatlerinde değişikliklere, düzensizliklere neden olurken uzun süre araç bekleyen vatandaşlar özellikle sabah ve gece saatlerinde ulaşımda ciddi sorunlar yaşıyor. 

SIKIŞ TEPİŞ YOLCULUK

Şoför esnafı ekonomik sıkıntılarla boğuşurken, vatandaşlar da plaka iptalleri nedeniyle mağduriyet yaşıyor. Minibüs sayısı azalan hatlarda sıkış tepiş yolculuk etmek durumunda kalan vatandaşlar da yaşadıkları mağduriyetin giderilmesini istiyor. Ücretsiz seyahat hakkı bulunan 65 yaş üzeri vatandaşlar ise bazı şoförlerin kendilerine kötü davrandığını ifade ediyor. 

Çoğunluğunu 65 yaş üzerinin oluşturduğu ücretsiz seyahat hakkı verilen vatandaşlar için verilen aylık desteğin az olduğunu ifade eden sürücüler ise 1500 TL olan bu desteğin arttırılmasını istiyor. Sürücüler, ücretsiz taşıma için aylık olarak verilen desteğin, birkaç gün içerisindeki ücretsiz taşımaya tekabül ettiğini ifade ediyorlar. 

“65 YAŞ ÜZERİ İÇİN BAZI DÜZENLEME İSTİYORUZ”

Gümüşlük hattında çalışan Bahtiyar Dağdaş isimli şoför, “Derdimiz çok büyük. Her durakta birkaç tane 65 yaş üzeri vatandaşlar biniyor. Bu kez diğer yolcuları taşıyamıyoruz. Para kazanamıyoruz. Yedek parça, bakım maliyetleri çok yüksek. Biz bu konuda devletten yardım istiyoruz. Özellikle 65 yaş üzeri için bazı düzenlemeler olabilir. Ya da bize ücretsiz taşıma için verilen ücreti arttırabilirler. Biz bunları gönül rahatlığı ile taşıyabiliriz. Diğer türlü her yönden mağduruz. Şoför para kazanmadığı için plaka iptalleri başladı. Şoförler para kazanmazsa 3-5 aya plakaların hepsi iptal olur.” diye konuştu. 

VERİLEN HAK GERİ ALINAMAZ!..

Bodrumlu şoförler, geçtiğimiz günlerde Bodrum’a gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na da 65 yaş üzerinin ücretsiz olarak taşınmasının istismar edildiğini ve kendilerinin ekonomik olarak zor durumda kaldıklarını, bazı şoförlerin mesleği bıraktığını ifade etmişti. 

Bakan Adil Karaismailoğlu bunun üzerine “O, devletin vatandaşına verdiği bir haktır. Ama o hak da sizin zarar etmenizi sağlayacak bir haksa onu da farklı şekilde sübvanse etmek lazım. Onun da çözümleri var. Bir miktarı bakanlığın verdiği, diğerini de belediyeler üzerinden karşılayacak. Türkiye’nin her tarafından bu iş yapılıyor. Geri almak söz konusu olamaz. Devlet ve belediyeler ile sübvanse edilecek sistem diğer illerde de yapılıyor. İnşallah burada da yapılır.” ifadelerine yer vermişti. 

YAKLAŞIK 20 PLAKA İPTALİ VAR

En çok plaka iptallerinin olduğu Göltürkbükü’nde ilçe merkezine her gün seyahat eden yolcular, uzun süre ayakta dip dibe yolculuk etmekten dolayı büyük sıkıntı çektiklerini dile getiriyor. Şu ana kadar farklı mahallelerde 20’ye yakın şoförün ekonomik nedenlerden dolayı aracını çektiği ve plakayı Büyükşehir Belediyesi’ne teslim ettiği öğrenildi. 

Mumcular hattı şoförlerinden Mehmet Algın da tüm şoförlerin ekonomik anlamda zor durumda kaldığını ifade ederek şöyle dedi:

“Bunun neticesinde bazı arkadaşlarımız plakaların iptaline dahi gidiyorlar. Buna bir çözüm gelmesi lazım. Şoför esnafı, bilhassa ücretsiz taşıma konusunda büyük sıkıntı içerisinde. Bu sorun, herkese yansıyor. Bir düzenleme yapılması lazım. Biz büyüklerimizden bu konuda yardım istiyoruz. Gelip bizimle birebir görüşsünler ya da biz gidelim.”

Muhabir: Hamdi Yörür