Torba'ya Termal Kamera Önerisi!

Bodrum’da yaşayan kimi vatandaşlar, olası koronavirüs taşıyıcılarının Bodrum'a girerken tespiti için Torba Uygulama Noktası’nda termal kamera ile denetim yapılmasını öneriyor. Muğla ve Bodrum'da kamuya açık birçok organizasyon iptal edilirken, bu hafta sonu gerçekleştirilecek “Acı Ot Festivali”nin ise iptal edilemeyeceği bildirildi.

Torba'ya Termal Kamera Önerisi!

Tüm Dünyada olduğu gibi geçtiğimiz günlerde ilk vakaların ortaya çıktığı Türkiye’de de koronavirüs salgınına karşı geniş çaplı önlemler alınıyor. Türkiye'de okulların tamamı tatile girdi, kültürel etkinlikler iptal edildi, spor müsabakalarının ise seyircisiz oynanmasına karar verildi. Bodrum ve Muğla’da da pek çok etkinlik ve organizasyonun iptal edildiği duyuruldu. 

ACI OT FESTİVALİ DEVAM...

İlçede vatandaşların en çok merak ettiği etkinlik ise haftasonu gerçekleşecek “Acı Ot Festivali”nin iptal edilip edilmeyeceğiydi. Festivalin iptal edilmeyeceği bildirildi. Bodrum Belediyesi ekipleri de festival alanında kapsamlı bir temizlik çalışması gerçekleştirildi. Sabah erken saatlerde yapılan çalışmada bölge önce süpürge araçlarıyla süpürüldü, ardından ise dezenfektan ve temizlik kimyasallarıyla yıkandı. 

GÖKMEN'DEN FESTİVALİ ERTELEYİN ÇAĞRISI!..

Ak Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen ise akşam saatlerinde yayımladığı bir açıklama ile Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'a bir çağrıda bulunarak, koronavirüs tedbirleri kapsamında Acı Ot Festivali'nin ertelenmesini istedi. Osman Gökmen yayımladığı açıklamada şunları dile getirdi:

"Değerli Bodrumlular, bu zamana kadar Bodrum Belediyesi'nden bir erteleme beklememize rağmen, bir adım atılmaması bizi bu uyarıyı yapmaya mecbur bırakmıştır.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü tehlikesiyle ilgili başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere ülkemizin tamamında alınan tedbirlerin ardından Bodrum'da özellikle Bodrum Belediyesi'nin Acı Ot Festivali'ni iptal etmemesini ve bu konuda halkımızın yoğun tepkisine rağmen geri adım atmamasını anlamakta güçlük çekiyoruz. Ülkemizin tamamında bu tip organizasyonların tamamının tedbir amacıyla iptal edilmesine rağmen Bodrum Belediyesi'nin bu ısrarı, halkımızın tepkilerini gerek sosyal medya, gerekse mesajlarıyla dile getirmesine rağmen iptal edilmemesi umarız geri dönülmez sonuçlar ortaya çıkarmaz. Her ne kadar bu tarz festivallere her zaman destek olmamıza rağmen, ortada bu kadar ciddi bir risk varken halkımızın sağlığının göz göre göre tehlikeye atılmasını kesinlikle kabul etmiyoruz. Bu yüzden ısrarla Bodrum Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras'a çağrıda bulunuyoruz; Çok geç olmadan bu festivali erteleyin. Gelin bu festivali havalar iyice ısındığında el birliğiyle hep birlikte düzenleyelim. Lütfen unutmayın; hiç bir şey halkımızın sağlığından daha önemli değildir."

FATURA ÖDEMEYENE 2 AY SU KESİNTİSİ YOK

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün de su faturaları ile ilgili önemli bir açıklama yaparak "Sevgili hemşehrilerim; sağlık ve hijyen tedbirleri kapsamında Muğlamızda su faturası borcu olan konut abonelerimize 2 ay su kesintisi uygulanmayacaktır. Hepimiz hijyen kurallarına uyarak sevdiklerimizi ve çevremizi koruyabiliriz” ifadelerini kullandı.

TIRHANDİL CUP VE BAYK YARIŞLARI ERTELENDİ...

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın talimatı ile Türkiye Yelken Federasyonu faaliyet programındaki tüm yarışları 13.03.2020 tarihinden geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar iptal edildi. Bu kapsamda 14-15 Mart tarihlerinde yapılacak olan ‘Tırhandil Cup, Kış Trofesi 5. Ayak’ yarışları ileri bir tarihe ertelendi. Aynı şekilde 21-22 Mart tarihlerinde yapılacak BAYK Kış Trofesi 4. Ayak yarışları da ileri bir tarihe ertelendi.

TORBA’DA GİRİŞE TERMAL KAMERA ÖNERİSİ!..

Öte yandan İtalya ve İran'da, karantina alınan bölgelerde yaşayanların yoğun yer değiştirmeleriyle virüsün tüm ülkeye yayılmasını örnek gösteren bazı vatandaşlar, olası taşıyıcıların Bodrum'a girerken tespit edilmesi noktasında yetkilileri önlem almaya davet etti.

Okulların kapanması, büyük şehirlerdeki olası vaka sayısının ve bulaşma riskinin yüksek olması nedeniyle özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerdeki vatandaşların yoğun bir şekilde aralarında Bodrum'un da olduğu güney il ve ilçelerine gelmesi bekleniyor. Kimi Bodrumlu vatandaşlar ise dışardan gelecek yoğun nüfusun virüsü ilçeye taşıma olasılığı ile ilgili tereddüt içerisinde. Büyük kentlerden geleceklerin hastalık taşıma riskinin daha yüksek olduğunu ifade eden ilçe sakinleri, bugünlerde oluşacak bu hareketliliğin hastalığın Bodrum’a da taşıyabileceğini savunuyorlar. Kimi vatandaşlar da en azından olası taşıyıcıların erken tesbiti için Torba Uygulama Noktası’na termal kamera konulması gerektiğini dile getiriyor.