Torun; 'Aday Aramaya Gerek Yok!'

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Bodrum ziyaretinde Cumhurbaşkanı adayı konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Torun, “6’lı masayı oluşturan, adalet yürüyüşü yapan bütün farklı siyasi partileri bir araya getiren, demokrasi için her türlü bedeli ödemiş bir genel başkanımız var, aday aramaya gerek yok. Bu ülkeyi güçlendirilmiş demokratik parlamenter sisteme getirecek tek bir isim var, o da Kemal Kılıçdaroğlu.” diye konuştu.

Torun; 'Aday Aramaya Gerek Yok!'

Partinin Çarşı mahallesindeki binasında düzenlenen toplantıya Muğla milletvekilleri Suat Özcan, Mürsel Alban, Burak Erbay, Süleyman Girgin, Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Antalya Milletvekili Cavit Arı ve Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile çok sayıda partili katıldı.

2 MUHTAR PARTİYE ÜYE OLDU

İlçe Başkanı Halil Karahan’ın konuşmasıyla başlayan toplantıda CHP’ye üye olan Mumcular Muhtarı Muhammet Işık ve Geriş Muhtarı Hayrullah Kayacan’a parti rozetleri Seyit Torun tarafından takıldı. 

Toplantıda gündeme ilişkin açıklamalar yapan Seyit Torun, “3 gündür Muğla’dayız. Hem belediyelerimizi ziyaret ediyoruz, hem vatandaşlarımızı ziyaret ediyoruz. Örgütümüzü ziyaret ediyoruz. İçinde bulunduğumuz durumun hepimiz farkındayız. Türkiye her gün daha kötüye gidiyor. Bunun bir çaresi var, bir an önce seçim ve inşallah bu karanlık iktidarı da, 20 yıldır her alanda bu ülkeye zarar veren, tahribat yapmış bu iktidarı sandıkta göndermek. Başka çaresi yok. İçinde bulunduğumuz durumun tek çözümü bu iktidarı değiştirmek.” dedi. 

“BİZİM ÖDEDİĞİMİZ VERGİLER NEREYE GİDİYOR?”

Ekonominin her geçen gün bozulduğunu, sağlık ve eğitim sisteminin çöktüğünü dile getiren Torun, sözlerinin devamında “Bizim ödediğimiz vergiler nereye gidiyor?” sorusunu sorarak şunları dile getirdi:

“Bu ülkede içtiğimiz sudan, yediğimiz ekmeğe kadar vergi veriyoruz. İlla bir gelir vergisi mükellefi olmanıza gerek yok. Bütün tüketimlerinizde vergi veriyorsunuz. Bizim ödediğimiz vergiler nereye gidiyor? Kamudan almamız gereken her türlü hizmetin bedelini ödüyoruz zaten. Eğer bu vergiler bize harcansa bizim refahımızın artması lazım, satın alma gücümüzün artması lazım. Bizim refahımız artmadığına göre kim zenginleşiyor? Beşli çete, sarayın beslemeleri bu ülkenin rantını yiyor.  Londra’daki bir avuç faiz lobisi bu ülkenin rantını yiyor ama vatandaşa gelince IBAN numarası gönderiyor. Ama onlar hiçbir fedakarlığa katlanmıyor.”

Konuşmasına “Bu kötü gidişata hep birlikte son vermek zorundayız.” diyerek devam eden Seyit Torun, şu ifadelere yer verdi:

“Bu bizim bu ülkeye olan sorumluluğumuz, borcumuz. Eğer bu ülkeyi kuranlar bu mücadeleyi vermişse şimdi de kurtarıcı olarak Kuva-yi Milliye ruhuyla bizim mücadele etmemiz lazım. Eğer bu sorumluluğu yerine getiremezsek bedelini hep beraber öderiz. Ben kendi payıma düşeni alırım, sizler de kendi payınıza düşeni alırsınız. Her seçim için çok önemli dedik ama bu seçim gerçekten çok önemli. Eğer Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni tekrar onaylama fırsatını verirsek ondan sonra ne olacağını bilemeyiz. Bize 3,5 yılda bunu yapanın yarın böyle bir gücü tekrar eline geçirdiğinde ne yapabileceğini bilemeyiz. O yüzden bir saniye bile boş vaktimizin olmaması lazım. Hep beraber kapı kapı dolaşıp çözüm yollarını anlatmak zorundayız. Çözüm var, bu ülkenin kaynakları bu ülkenin sorunlarını çözmeye yeter. Yeter ki o kaynakları doğru yerde kullanalım.”

“ADAY ARAMAYA GEREK YOK”

Cumhurbaşkanı adayı konusunda da açıklamalar yapan Seyit Torun, kendi adaylarının Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu fakat bunun nihai kararını 6’lı masanın vereceğini dile getirerek şöyle dedi:

“Biz adayımızı 6’lı masanın iradesiyle, günü gelince açıklarız. Tayyip Erdoğan istedi diye, talep etti diye onun tuzağına düşmeyiz. Zamanı ve yeri gelince adayımız açıklanır. Adayımız nasıl olacak? bizim adayımız belli. Hep birlikte mücadele verdiğimiz bir süreç var. 6’lı masayı oluşturan, adalet yürüyüşü yapan, bütün farklı siyasi partileri bir araya getiren, demokrasi için her türlü bedeli ödemiş bir genel başkanımız var, aday aramaya gerek yok. Bu ülkeyi güçlendirilmiş demokratik parlamenter sisteme getirecek tek bir isim var, o da Kemal Kılıçdaroğlu. Elbette 6’lı masa bunun kararını verecek. Başkalarının bizi çekmek istediği yere girmeyelim.”

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Muhabir: Hamdi Yörür