Trafo'da Türk El İşlemeleri Sergileniyor...

Usta öğretici Esra Başar’ın 15 yıl önce başlayıp her yıl organize ettiği kursa katılan 17 kursiyerin el emeği göz nuru eserleri Trafo'da sergileniyor

Trafo'da Türk El İşlemeleri Sergileniyor...

Usta öğretici Esra Başar’ın 15 yıl önce başlayıp her yıl organize ettiği kursa katılan 17 kursiyerin el emeği göz nuru eserleri Trafo'da sergileniyor. Bodrum Belediyesi Hakan Aykan Sanat Galerisi’nde açılan sergide kursiyer ev ve iş kadınlarının hazırladığı yüzü aşkın eser yer alıyor.

Bu öğretim döneminde 8 ay boyunca, haftada iki gün çalışan kadın kursiyerler, eserlerini ipek, pamuklu dokuma ve kumaşlar ile, eski gömlekler üzerine, geleneksel Türk motifleri işleyerek hazırlamışlar. Hazırlanan el işleri arasında masa örtüleri, peşkirler, tablolar, tepsiler, masa örtüsü dekoratif eski para keseleri, yastık kılıfları gibi eşyalar bulunuyor.

Kursu düzenleyen usta öğretici Esra Özbaşar amaçlarının, çeyiz sandıklarında saklanan eski işlemelerin motiflerinin örneklerini çıkarıp, gelenekleri ve teknikleri günümüzde tekrar yaşatmak ve tanıtmak olarak ifade ediyor. 

Sergi 26 Mayıs Pazar gününe kadar ziyarete açık olacak.