TÜBİTAK Bilim Şenliği Başladı

TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği, "Yarımadanın Doğasında Bilim ve Sanat" temasıyla Bodrum’da ilk kez gerçekleştiriliyor.

TÜBİTAK Bilim Şenliği Başladı

TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamında tüm Türkiye'de destek almaya hak kazanan 49 projeden biri, Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün "Yarımadanın Doğasında Bilim ve Sanat" projesi olmuştu. Bu kapsamda bilim kültürünün ve iletişiminin toplumun daha geniş kesimlerine ulaştırılması amacıyla 13-15 Ekim tarihlerinde bilim şenliği gerçekleştiriliyor. 

Umurca Parkı'ndaki şenliğin açılışına Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Aldal, Türkiye'nin 11 üniversitesinden akademisyenler ile öğretmenler, TÜBİTAK görevlileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

75 kişilik proje ekibinin 56 etkinlikle katıldığı programda konuşan proje yürütücüsü Gülşah Dursun, şunları dile getirdi;

"Bilimi her yaştan insanla buluşturmak için burada toplandık. Bu şenliğin gerçekleştirilmesini sağlayan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Tüm atölyelerimizdeki sitem etkinliklerimiz, deneysel uygulamalarımız, drama etkinliklerimiz, müze gezilerimiz, tüm sanatsal faaliyetlerimizde herkese bol keyifli günler diliyorum. Türkiye’de 8 yıldır düzenlenen bilim şenliği bizim için ilk oluyor.”

Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Aldal ise şenliği Bodrum'da yapmaktan dolayı çok mutlu olduklarını ifade ederek şöyle konuştu;

“Gelecek yılların fikirsel zenginliklerinin altyapısının oluşturulduğu, zihinsel sıçramaların, yeteneklerin, senaryoların, dramaların olduğu bir çalışma olacak. Bu anlamda ilk tecrübemiz. Her ne kadar küçük bir adım da olsa bize umut vadediyor. Çocukların bu kampüs ortamını, çalışma alanını oluşturmaları bile bize güven veriyor. Emeği geçen değerli arkadaşlarıma teşekkür ederim.”

Halk Eğitim Müdürlüğü ve Güler Mustafa Kızılağaç İlkokulu öğrencilerinin 7 bölgenin halkoyunlarını oynadığı şenlikteki helikopter gösterisi, öğrencilere heyecanlı anlar yaşattı. Öğrenciler, kumanda ile yönlendirilen küçük helikopteri, ilgiyle takip etti. 

Programda ayrıca Kaymakam Bilgehan Bayar'ın oğlu Melih Bayar ile Nika Gumban Ocakçı adlı öğrenciyle ve Bodrum Bilim Sanat Merkezi Müzik Öğretmeni Adil Sevencan'ın öğrencileri Esma Asya Aküzüm ve Mira Çakmak piyano dinletisi sundu. 

Açılış kurdelesi kesilerek resmi açılışın yapıldığı şenlik, 15 Ekim’e kadar devam edecek. 

Muhabir: Hamdi Yörür