Tuncay Aydın’ın Ataması Yapıldı

Bodrum Bölge Liman Başkanlığı'nda vekaleten görev yapan Tuncay Aydın, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile asaleten atandı.

Tuncay Aydın’ın Ataması Yapıldı

Geçen Eylül ayında Mehmet Kürşat Biçici’nin tayini Çanakkale’ye çıkmasının ardından göreve vekaleten Tuncay Aydın atanmıştı. Tuncay Aydın, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Aydın’ın Didim ilçesinden Muğla Menteşe’nin Akbük sınırlarına kadar alanı kapsayan Bodrum Bölge Liman Başkanlığı’na asaleten atandı. 

Tuncay Aydın kimdir?

Tuncay Aydın, 04 Nisan 1978 tarihinde Trabzon’da doğdu. Uzakyol Kaptanı yeterliğine sahip olup, İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği (Güverte) bölümünden 2000 yılında mezun oldu. 2014 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesinde Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Tezli Yüksek Lisansını tamamladı. 2000 yılında mezun olduktan hemen sonra Özel denizcilik firmalarına ait deniz aşırı sefer yapan dökme yük, ro-ro yolcu gemilerinde 3.kaptan/ 2. Kaptan olarak görev yaptı.

2005 yılından itibaren Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Türk Denizcilik İdaresinin taşra teşkilatı olan Trabzon Bölge Liman Başkanlığında Denizcilik Sörvey Mühendisi kadrosunda Bayrak ve Liman Devleti denetimi (PSC) görev alanlarında görev yapmıştır.

Bakanlığın 2006 ve 2020 yılları arasında belli dönemlerde düzenlemiş olduğu yurtiçi seminerlere, Portekiz’in Lizbon şehrinde bulunan Avrupa Birliği Deniz Emniyet Ajansı(EMSA) tarafından düzenlenen yurtdışı seminerlere, Karadeniz Memorandumu Liman Devleti Denetimi Uzmanı değişim programı kapsamında Rusya’nın Novorosisyk  Liman Başkanlığı ziyareti, Gemilerden Kaynaklı Hava Kirliliğinin Önlenmesi Marpol Ek 6 kapsamındaki eşleştirme projesi kapsamında İspanya Madrid’de bulunan Denizcilik idaresi, Sevilla ve Huelva limanlarında ise İspanya  denizcilik idaresinin yapısı ve uygulamaları, Almanya-Türkiye arasında AB Projesi kapsamında Hamburg, Bremen ve Bremenhaven limanlarını ziyaret ederek farklı denizcilik liman idarelerinin  uygulamaları, Hollanda’nın The Hague şehrinde, Paris Memorandumu üye ülkeleri Liman Devleti Denetimi (PSC) uzmanları için verilen Dökme yük gemileri ve taşıdıkları yükleri konulu eğitime ve İsveç’in Malmö şehrindeki Dünya Denizcilik Üniversitesinin daveti üzerine gemi adamlarının çalışma ve dinlenme saatleri güncel uygulamalarının değerlendirilmesi ile gemi adamlarının yorgunluk belirtilerinin azaltılmasına yönelik olası düzenleme önerileri üzerine odaklı grup çalışmasına katılım sağlamıştır.

Öğretmen olan eşi ile birlikte 2006 yılında evlenmiş olup, biri kız olmak üzere 3 çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.