Turgutreis Festivali Yaklaşıyor...

Bodrum Uluslararası Turgutreis Festivali 27- 30 haziran 2019 tarihleri arasında, Turgutreis Şevket Sabancı Parkı’nda gerçekleştirilecek. 

Turgutreis Festivali Yaklaşıyor...
Festival öncesi Turgutreis Nuga Kafe’de bir basın toplantısı gerçekleştirildi

Bodrum Uluslararası Turgutreis Festivali 27- 30 haziran 2019 tarihleri arasında, Turgutreis Şevket Sabancı Parkı’nda gerçekleştirilecek. 

Festival öncesi Turgutreis Nuga Kafe’de bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve festival komitesi üyelerinin katıldığı toplantıda festivalde gerçekleşecek etkinlikler, sanatçı performansları, paneller, konserler ve Şevket Sabancı Kültür Sanat Merkezi’nde yapılacak Uluslararası Karma Sergisi "Zamanın Geldiği Yer" hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu.

Festival startının verildiği basın toplantısına Bodrum Belediye başkanı Ahmet Aras’ın yanı sıra, SİANJİ Otel Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır, Festival Direktörü Gülsen Cengiz, Festival Koordinatörü Mahmut Kaya, Sergi Koordinatörü Burhan Ersan, Boer Temsilcisi Itır Köylü ve Şarkıcı Selçuk Alagöz ile çok sayıda festival görevlisi katıldı.

Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Festival Direktörü Gülsen Cengiz “Biz bu festival için göle bir maya çaldık ve maya tuttu” sözleriyle başlayarak ‚ "Bu festivale birçok ülkeden ve Türkiye'den sanatçılar gelmek istiyor. Turgutreis bu anlamda bir buluşma, kaynaşma yeri oldu. Bu festival sonunda Bodrum'u tarihiyle, kültürüyle tanıtmak ve destek olmak isteyen birçok sanatçıyı misafir etmiş olacağız. Bize destek olan ve festivale katkıda bulunan Sayın Başkan Ahmet Aras, SİANJİ  Otel Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır, Festival Komitesinde yeralan dostlarıma ve Destek veren herkese teşekkür ediyorum, 27 – 30  haziranda herkesi festivalimize davet ediyorum” dedi.

27 -30 HAZIRAN'DA TURGUTREIS KÜLTÜRE VE SANATA EV SAHIPLIĞİ YAPACAK

Toplantıda söz alan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras şunları söyledi;  "Turgutreisimiz için hazırlanan Turgutreis Kültür Sanat ve Müzik Festivali basın toplantısı için bir aradayız. 27 -30 Haziran'da Turgutreis Kültüre ve Sanata ev sahipliği yapacak. Turgutreis'in tarihiyle, günümüz değerleriyle ve geleceğe hazırlanmasıyla bağlantılı olan bu festivali biz belediye olarak destekliyoruz. Özellikle biraz önce anıtına çelenk koyduğumuz Amiral Turgutreis'in adıyla bütün Dünya'da tanınmaktadır. Amiral Turgutreis malumunuz bu topraklarda doğmuş, bütün Akdeniz ile Dünya'da nam salmış bir denizcimizdir. Daha önce korsan iken Osmanlı donanmasına katılıyor. Osmanlının çok önemli deniz savaşı olan Preveze'de çok büyük kahramanlıklar gösteriyor. Payitahta davet ediliyor ve daha sonra ona verilen büyük bir filoyla Akdeniz'de faaliyetlerine devam ediyor. Ta ki Malta kuşatmasına kadar. Malta kuşatmasında bir şarappnel parçasının kafasına isabet etmesiyle önce gazi, 2 - 3 gün sonrada şehit oluyor. Naaşı Trablus'ta ailesinin yaşadığı yere defnediliyor. Ancak biz kendisinin Turgutreis Karabağlı olduğunu atalarımızdan ve büyüklerimizden dinledik. Ve bu festivalde O'nun adından gelir.

BU FESTIVALI DÜNYA GÜNDEMINE TAŞIYACAĞIZ

Daha önce malum Turgutreisin ismi Karatoprak'tır ama yaşatılması için 1974 yılında değiştirilmiştir. O yüzden onun adının yaşatılacağı, bütün Dünya'da duyurulacağı bir festivale ihtiyacımız var bizim. Biz buna Amiral Turgutreis'i anma etkinlikleriyle bereber yer verip, seneye tekrar tarih açısından değerlendirip birlikte meç edip devam edeceğiz. Bu Festivali Dünya gündemine taşıyacağız. Biz artık Bodrum'da sıradan işler yapamayız. Yapacağımız işlerin hepsi büyük olmalıdır, kaliteli olmalıdır ve Bodrum'un adına yakışır dünya çapında olmalıdır. Çünkü Bodrum Türkiye'nin Dünya'ya açılan penceresi, kapısı, turizm destinasyonu, Dünyaca bilinen İstanbul'dan sonra ikinci beldesi. Bu yüzden Bodrum'da yapılan işlerin hata götürmemesi lazım. Biz bundan sonraki etkinliklerde birebir müdahil olacağız. Mesela D-Marin müzik festivali, Gümüşlük Klasik Müzik festivali gibi, Bodrum Cup gibi yine Karaova Bağbozumu şenlikleri gibi bütün Bodrum'un tarihine kültürüne sahip çıkıp katkı sağlayan etkinliklere sahip çıkıp destek oluyoruz. Özellikle Turgutreis Kültür Sanat Müzik Festivalinde bu bağlamda hazırlayan, gündeme getiren, gerçekleşmesine katkı sunan bütün sivil insiyatifleri buradan kutluyorum. Çok önemli bir insiyatif. Çünkü evet belediye olarak tabii ki bizde bir şeyler yapacağız ama sivil insiyatifler, STK'lar bu tür etkinlikleri sahiplenirse biz bu işin organizasyonunda, finansmanında yapacağımız katkılarımızla sizlerin de yapacağınız katkılarla bu tür projeleri Dünya gündemine taşıyacağız. Özellikle bu festivale katkı sunan değerli sanatçılarımıza, turizm organizasyonlarına, sevgili Recai Çakır'a, özellikle Sevgili Selçuk Alagöz'e, yine Boder'imizin temsilcisi Itır Köylü'ye, Derneklerimize, Turgutreisteki insiyatiflere, STK'lara, organizyona ve sanatçılarımıza teşekkür ediyorum. Başarılı olmak için elimizden geleni yapacağız. Hepinizi, tüm vatandaşlarımı, Bodrum'a gelen tüm yerli yabancı vatandaşlarımızı Turgutreis Kültür Sanat ve Turizm Festivaline katılmaya, etkinliklerimizi izlemeye davet ediyorum" şeklinde konuştu.

Festival organizasyonuna destek veren kurumların temsilcilerinin yaptıkları kısa açıklamaların ardından hatıra fotoğrafı çekilerek basın toplantısı sona erdi.