Turizmciler Bayram Sonrası İçin Umutlu

Türkiye’nin gözde turizm merkezi Bodrum’da hazırlıklarını tamamlayan oteller, Ramazan bayramı sonunda yerli ve yabancı turistleri ağırlamayı bekliyor.

Turizmciler Bayram Sonrası İçin Umutlu

Tam kapanma döneminde en sakin Ramazan Bayramı'nı geçiren turizmciler, bayramdan sonra iç pazarda ve yurt dışında hareketlilik bekliyor. Rezervasyon almaya başlayan oteller, pandemi kuralları çerçevesinde otellerini açacak. Bazı otellerin ise tam kapanmada hazırlıklarını tamamladığı görüldü. Vaka sayılarının hızlıca düşmesi ise turizmciyi heyecanlandırdı. Aşılamalarını da tamamlayan turizm çalışanları, yerli ve yabancı turistlere güvenilir bir tatil hizmeti sunmaya hazırlanıyor.

TÜM PERSONELİMİZ AŞILANDI

Bodrum Mio Bianco Resort otel Genel Müdürü Nihat Terzi, 1 Haziran’da otellerini açmayı planladıklarını ifade ederek şöyle dedi:

“En büyük silahımız aşı, bütün personelimiz aşılanmış durumda. Bu bizim için çok büyük bir güç. Bu süreçte misafirlerimiz gönül rahatlığı ile tatillerini yapabilirler. Geçen seneye göre bakarsak, salgına rağmen Temmuz ve Ağustos aylarında yerli ve yabancı turist sayısında inanılmaz bir artış görüyoruz. Bu sezon ise biraz geç başlayacak ama geç bitecek diye düşünüyoruz. Ekim sonuna kadar sezon uzayacak gibi görülüyor. Bu hastalığı fırsat olarak kullanarak, fiyatlarını 2 katına çıkaran hem oteller hem de ev sahipleri çok fazla" dedi.

TÜRKİYE HALEN CAZİBE MERKEZİ

Sianji Well Being Resort oteli Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır da Rusya ve Avrupa’nın kapılarını açmasıyla turist akınına uğranacağını ifade ederek şunları söyledi;

“Avrupalılar Temmuz ve Ağustosta yapılmış olan rezervasyonlarını saklıyorlar. Ruslar ise iptal edilen rezervasyonlara rağmen tatil tarihlerini ileri bir tarihe öteledi. Rusya’dan Nisan ve Mayıs’ta gelecek misafirlerimiz rezervasyon iptali yerine ileri bir tarihe aldılar tatillerini. Bu, Türkiye’nin halen bir cazibe merkezi olduğunu gösteriyor. Eğer bu yasaklar ve ülkeler arası izolasyonların kalkması halinde Türkiye yine turizm gözdesi olacak. Bizim rakibimiz olan İspanya, İtalya, Fransa ve kısmen Yunanistan bunların parası kendi içerisinde kalsın diye Avrupa Birliğinin başını çeken Almanya seyahat yasağını biraz siyasi ve politik olarak Türkiye’ye geç açacak. Burada devlet büyüklerimize iş düşüyor ne kadar siyasi ilişkilerinizi sıkı tutabilirsek, Avrupa’nın ve Almanya’nın başta olmak üzere açılacağını düşünüyorum. Rusya ise umarım 1 Haziran tarihini ötelemez. Bizim kaybımız Nisan ve Mayıs ayı oluyor o da turizmin yüzde 20 oranına denk geliyor. Sezonu iyi geçirmemiz halinde Ekim ve Kasım ayına kadar sarkabileceğini düşünüyorum.”

KALİTELİ HİZMET HER ZAMAN KAZANIR

Rixos Premium Bodrum Genel Müdürü Murat Gökmen de kaliteli hizmetin her zaman kazandığını ifade ederek “Bayramdan sonra şu an başlayan hareketliliğin artarak devam edeceğini öngörüyoruz. Rusya ile ilgili normalleşme adımları sayesinde de en geç Haziran ayında turizm sektörünün olumlu yöne döneceğini düşünüyoruz. Geçen yıl da Haziran ayında ciddi bir ivme kazanmıştık. Bu sene gecen seneden daha iyi olacağını ümit ediyoruz. Misafirlerimiz bize olan inançlarını bu sene de gösterdiler, kaliteli ve iyi hizmet veren oteller kriz de olsa ayaklarının üzerinde durup gelişmeye devam ediyor” dedi.

“AVRUPA VE RUSYA DÖNERSE TURİZM TOPARLANIR”

Oba otel sahibi Erol Azat ise turizmin Haziran ayında başlayacağını ve Kasım ayına kadar uzayabileceğini söyleyerek “Ramazan bayramı sonrası turizmin hızlı bir şekilde düzeleceğini düşünüyorum. Özelikle Haziran ayından Avrupa ve Rusya’dan gelecek olan turistler ve yerli turistleri de hesaba katarsak gecen seneye göre daha iyi bir sezon geçireceğiz” dedi.

Doora Bodrum Hotel İşletmecisi Geylan Dursunoğlu ise turizmcinin ümidinin hiçbir zaman bitmeyeceğini belirterek “Turizmcinin, acentecinin ümidi hiçbir zaman bitmez. Ayaklarımızın yere basması lazım. 2021 sezonu kıştan buyana özlemle ümitle beklediğimiz bir sezondu. Maalesef bayram öncesi pandemi tedbirleri bizi bu konuma getirdi. Eminim ki bayram öncesi şu anda alınan bu tedbirler sayesinde Haziran ayına kadar vaka sayısının düşmesiyle bir canlanma başlayacaktır. Her ne kadar kapanmalar olsa da 2’inci konut sahipleri Bodrum’a geldi. Vaka sayıları hızlı bir şekilde düşmeye devam ederse, Haziran ayında özellikle Avrupa kanalı ve Rusya’da tekrar geri dönerse Türkiye turizmi toparlanacaktır” şeklinde konuştu.