TURİZMCİLER : SEZON İYİ GEÇTİ

Bodrumlu turizmciler 2008 sezonunun genel anlamda iyi geçtiği görüşündeler. Kent...

TURİZMCİLER : SEZON İYİ GEÇTİ
Bodrumlu turizmciler 2008 sezonunun genel anlamda iyi geçtiği görüşündeler. Kent TV'de yayınlanan Nilgün Ziylan'ın sunduğu " Kentin Işıkları " programına katılan Barbaros Yatçılık'ın yetkililerinden Aykut Uzunşimşek ve Erhan Berber ile Akustik Travel'dan Tolga Toprak ve Nedim Önal, yaz sezonunun tüm dünyada yaşanan savaş vb. gibi olumsuzluklara rağmen iyi geçtiğini belirterek sezonda yaşadıkları sorunları da ayrıca ele aldılar. Akustik Travel'den Tolga Toprak, kendi firması açısından iyi bir sezon geçirdiklerini kaydetti. Taşımacılık ve acentacılık gibi hizmetler veren Akustik Travel firmasının yetkilisi Toprak, sezon boyunca aldıkları desteklere de değindi. " Basından, Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı'ndan aldığımız desteklerle sorunlarımız çözüme ulaştı " diyen Toprak, " Kanunlarımızda birtakım eksiklikler var ve bunlar nedeniyle de zor durumda kalıyoruz. Bunların yakın zamanda düzenleneceğine inanıyorum. Biz turizmciler olarak her zaman el ele vermeliyiz ancak o zaman turizmden daha iyi sonuçlar alabiliriz " dedi.
" Petrol fiyatlarının yükselmesi bizi birçok şekilde olumsuz yönde etkiledi " diyen Toprak, son üç yıldır da Dolar ve Euro'nun yerinde sayması hatta gerilemesinin de acentacılara büyük darbe vurduğunu söyledi. Toprak, " Fiyatları yükseltsek bu sefer de müşterileri Güney Afrika, Tayland, Yunanistan gibi rakip ülkelere kaptırabiliriz. Bu nedenle fiyatlarda bir artış yapmamız da mümkün değil ", dedi.
Tolga Toprak, ayrıca genel anlamda güzel bir sezon yaşadıklarını, çünkü dünyada birçok olumsuzluk yaşanırken, Bodrum'da turizmin yine de hareketliliğini koruduğunu belirterek " Elimizdekinin kıymetini bilmeliyiz ", dedi.
Barbaros Yatçılık'ın yetkilisi Aykut Uzunşimşek ise turizmcilerin beklentilerinin hiçbir zaman bitmeyeceğini hep daha iyi olmasını umut ettiklerini belirterek, bu sezonun yine de kendi firmaları açısından çok yoğun ve iyi geçtiğini kaydetti. En çok sorunu Liman'da yaşadıklarını belirten Uzunşimşek, " Ülkemizde maalesef altyapı olmadan üst yapı kurulmaya çalışılıyor. Limanımızın yeri, alacağı tekne sayısı kapasitesi belli. Gümbet'te yapılması planlanan liman henüz yapılmadan teknelerin limanda iki sıra olarak yerleştirilmesi yasaklanınca büyük sorunlar yaşadık. Teknemizi limana yanaştıramadık. Müşteri, tekne yanaşamadığı zaman strese girerek kaptana derdini anlatıyor, tabi doğal olarak kaptan da bizi arıyor. Bu da sezon boyunca büyük bir sorun teşkil etti. Umarım önümüzdeki yıllarda bu sorunlar aşılır ", diye konuştu.