Turizmde 2020’den Umut Yok...

Kent TV’de Alp Arbak’ın hazırlayıp-sunduğu Ayna programının konuğu olan Bodrum Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu, koronavirüsün tüm sektörlerde olduğu gibi turizme de büyük darbe vuracağını, 2020’den hiçbir beklenti içinde olmadıklarını söyleyerek, devletten daha fazla destek beklediklerini ifade etti.

Turizmde 2020’den Umut Yok...

Kent TV’de bir ilk yaşandı. Her Çarşamba gazeteci Alp Arbak’ın hazırlayıp sunduğu Ayna programının bu haftaki konuğu, stüdyo yerine koronavirüs önlemleri yüzünden evinden 4,5 G bağlantısıyla BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu oldu. Bu teknolojinin Kent Tv'de ilk kez kullanıldığı program ise izlenme rekoru kırdı. Programda Karcılıoğlu, turizm açısından oldukça kötü bir tablo çizdi. 

2020’DEN HİÇBİR ŞEY BEKLEMİYORUZ

Hükümetin aldığı tedbirleri yetersiz gördüğünü söyleyen Karcılıoğlu, tüm sektörün vergi ödemelerini koşulsuz olarak 1 yıl ertelenmesi gerektiğini söyledi. Sadece kamu değil özel bankaların da kredi ve ödemeler konusunda turizmcilere destek olması gerektiğini söyleyen Serdar Karcılıoğlu; “Bodrum’un geliri turizm girdisi üzerine. Turizm sektörüne yardımcı birçok sektör var. Gerek otelci arkadaşlarımız, gerekse diğer sektörlerin temsilcileriyle sürekli görüşme halindeyiz. Maalesef hükümetin açıkladığı tedbirler yetersiz. Böyle giderse çoğu kişi bu yılı çıkaramayacak. Acil olarak ek tedbirler alınmalı” dedi.

BOYD olarak Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediyesi’ne bir B Plan önerisinde bulunduklarını belirten Serdar Karcılıoğlu; “Elimizdeki sağlık imkanları belli. Ama bu virüsün ne kadar daha zarar vereceğini bilemiyoruz. Kapasitemizin çok üstünde hastalık durumu olursa bu konuda hizmet verebilecek oteller belirlenmeli. Bu otelin yönetici ve personeli eğitilmeli. Bu tesislerde yiyecek içecek hizmetlerinin aksamadan yürütülmesinin sağlanması açısından, en azından 10 ar günlük menülerin hazırlanması ve buna göre hangi gıda ürünlerinin hazır olmasının gerektiği ve lojistiğinin ne şekilde yürütüleceğinin belirlenmesi ve bu iş ile ilgili kişilerin ve de görevlendirmelerin yapılması gerekir. Kısacası bir B planına acilen ihtiyacımız olacağı görülüyor. Biz turizmciler olarak elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.

Tüm turizm sektörünü çalışanlarına verdikleri destekleri açıklamaya davet eden Serdar Karcılıoğlu, bir çağrıda bulunarak koronavirüs belası bittikten sonra tatil için çalışanlarını işten çıkarmayan ve ücretsiz izine göndermeyen konaklama tesislerinin tercih edilmesini istedi.