Turizmde Eylül Ayı Beklentilerden Uzak

Okulların açılmasının ardından Bodrum sahillerinde yoğunluk azaldı, otel rezervasyonları yüzde 50'lere düştü.

Turizmde Eylül Ayı Beklentilerden Uzak

Yaz sezonununda Bodrum'u kalkındıran yerli turistlerin, okulların açılmasıyla birlikte şehirlerine dönmesiyle birlikte sahiller boşaldı. Kilometrelerce uzayan araç kuyrukları yaz yoğunluğuna nazaran azaldı. Birçok otelde ise rezervasyonlar neredeyse yarı yarıya düştü. Eylül beklentilerini karşılayamayan birçok otelin Ekim ayında kapılarını kapatacağı öğrenildi. 

Haziran, Temmuz ve Ağustos ayında beklenenin üzerinde turist ağırlayarak yaz sezonundan memnun kalan turizmciler Eylül ve Ekim ayından da umutlu olduklarını ancak Eylül ayının bekledikleri rakamların altında geçtiğini söylediler.

Rixos Premium Bodrum Genel Müdürü Murat Gökmen, Ağustos ayını güzel rakamlarla kapattıklarını belirterek, şöyle dedi:

"Eylül ayında hedeflerimizi tutturacağımızı düşünüyoruz. İç pazar misafirlerimizin desteği çok önemli. İnşallah Eylül ayında da iyi bir iç pazarı ağırlığıyla hedeflerimizi tutturmayı düşünüyoruz. Pandemi süreci ile birlikte çoğu rezervasyon son dakika yapılıyordu. Erken rezervasyonlar minimumda. Son dakika gelen rezervasyonlarla önümüzü görmeye çalışıyoruz. Eylül ayında iç pazar iyi gidecek gibi görülüyor. İngiltere pazarı açılırsa Eylül ayı iyi geçer. Ekim ayı ise Eylül ayındaki hareketliliğe bağlı" dedi.

Doora Otel işletmecisi Geylani Dursunoğlu ise Temmuz ve Ağustos ayında güzel bir doluluk yakaladıklarını ifade ederek, şu sözlere yer verdi:

"Temmuz ayında birçok otel yüzde 85 doluluk oranını yakalamıştır. Ağustos ayında ise yüzde 90 seviyesinde görüldü. Bazı oteller ise yüzde yüzleri gördü. Güzel bir Temmuz, Ağustos yaşadık. Ağustos ayının başında yaşadığımız yangınlardan dolayı biraz düşüş yaşadık ama Ağustos ayı da güzel geçti. Eylül ve Ekim ayları ise biraz sıkıntılı günlerin olduğunu gösteriyor. Bu durumu Ağustos'un son haftası anlamaya başlamıştık. Okulların açılmasıyla beraber yerli pazar neredeyse tamamen çekilmiş durumda. Okulların tekrar kapanacağını da düşünmeyerek, yüz yüze eğitim devam edecek. Otelciler, turizmciler kendilerini buna göre ayarlamalılar. Şu anda otellerdeki dolulukların kendi doluluklarımdan söz ederek söyleyeyim, yüzde 60, yüzde 70'leri görmüyoruz. Ay sonuna doğru daha da düşüyor bu rakam. Ekim ayında birçok otel kapatacaktır diye düşünüyorum. Ekim ayı dolulukları çok sıkıntılı bir durumda. Avrupa ve İngiltere pazarının hiç olmaması tamamen ümitlerimizi tüketti. 2022'de pandemiyi atlatırsak güzel bir sezon bizi bekliyor" şeklinde konuştu.