Turizmde Personel Sıkıntısı

Yaz sezonunda 3 ila 6 ay açık kalabilen oteller, kış aylarında personel çıkardığı için turizmde çalışacak personel bulmakta zorlanmaya başladı.

Turizmde Personel Sıkıntısı

Özellikle kıyı kesimlerde yaz sezonunda ciddi bir istihdam sağlayan turizm tesisleri, kış aylarında personel çıkarıp otellerini kapattığı için turizm çalışanları 12 aylık çalışma sistemi olan başka meslek dallarına geçmeye başladı. 

Bodrum'da 4 aya sıkışmış olan turizm sezonu bitiminde kapanan oteller yaz aylarında personel bulmakta zorlanıyor. 4 ila 6 ay çalıştıktan sonra işsiz kalan turizm sektörü çalışanları, başka iş dallarına yönlendikleri için oteller nitelikli çalışan bulmakta zorlanıyor. 

Doora Bodrum Otel'in Genel Müdürü Atilla Doğancı, turizmde çalışacak personel bulmanın çok zor olduğunu ifade ederek, şunları dile getirdi:

“Eskiden personellerimizi işten çıkarmıyorduk, ücretlerinin üçte ikisini ödeyerek istihdama devam ediyorduk. Bu sistem, ilerleyen yıllarda oteller her şey dahile döndükten sonra bozuldu. Biz Doora Bodrum olarak karar alarak çekirdek kadromuzu işten çıkarmayarak istihdam yapmaya çalıştık. Bu durum her yıl kendisini katlayarak devam edecek. Bu arkadaşlarımızı kaybetmemek açısından da kışın otelimizi açık tutmaya karar kıldık.”

Turizm sektöründe çalışan birçok kişinin 12 ay çalışabileceği başka iş kollarına yöneldiğini anlatan Doğancı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye'de artık turizmde çalışacak personel bulunamıyor. Birçok meslektaşımız ve alt kadroda çalışan arkadaşlarımız mesleği bırakıp başka meslek dallarına geçiş yaptılar. Bu durumun en önemli sebeplerinden biri 3 ay işçi çalıştırıp, diğer aylarda maaş vermeyen bazı otellerden kaynaklanıyor. Türkiye'de en büyük sorunlardan biri, ilerleyen yıllarda bu daha da iyi anlaşılacak, personel bulamayacağız. Eğer personellerimize sahip çıkmazsak yakın bir tarihte turizmde çalışacak kimse kalmayacak ve personel sıkıntısı büyük bir sorun haline gelecek. Bunun çatlakları şimdiden başladı. Personele sahip çıkarsak hep profesyonel olurlar hem de işletmenin sahip çıktığı için personel de işletmesine sahip çıkar.”