TURİZME KORSAN TAŞIMACILIK DARBESİ

Geçtiğimiz yıllarda TÜRSAB ve Bodrum Şoförler odası tarafından başlatılan korsan...

TURİZME KORSAN TAŞIMACILIK DARBESİ
Geçtiğimiz yıllarda TÜRSAB ve Bodrum Şoförler odası tarafından başlatılan korsan taşımacılık ile ilgili mücadeleye devam ediliyor. Kızılağaç yol ayrımında yapılan Jandarma ekiplerinin’de katıldığı uygulamada korsan taşımacılık yapanlara cezai işlem uygulandı.
Yetkililer 2010 yılı içerisinde şimdiye kadar 600 araca kontrol yapıldığı, bunlardan 120 sine korsan taşımacılık yaptığı gerekçesiyle ceza kesildiğini ifade ettiler.
Uygulamalara oda görevlileriyle birlikte TÜRSAB Başkanı Sevinç Gökbel ve Bodrum Şoförler Odası Başkanı Aytekin Çanakcı’da katıldı.
Yapılan uygulama hakkında bilgi veren TÜRSAB Başkanı Sevinç Gökbel, bu uygulamanın Bodrum Kaymakamlığı koordinasyonunda, Jandarma, Maliye Bakanlığından denetmenler ve turizm ilçe danışma müdürlüğünden yetkililer ile yapıldığını belirterek şöyle konuştu.
“Yapmaya çalıştığımız şey,Karayollarından taşıma ve karayollarında trafik kanununa tüm motorlu araçların uyup uymadıklarının kontrolü ve korsan taşımacılık ve korsan seyahat acenteliği faaliyetlerini caydırma ve önleme faaliyetleri. Tüm ülke ve Bodrum’da en büyük sorun kaçak yapılan faaliyetler, çünkü yasal olan işletmeler çok zorlanıyor haksız rekabet var. Kaçağın her türlüsü büyük boyutta var. Başta tüketicilerin çoğu bu konudan pek haberdar değil. Araba Mercedes bile olabilir korsan taşımacılığın hiç bir sorumluluğu yok. Muhatap olduğu hiç bir yer ve hak talep edebileceği hiç bir kurum yok. Ne sigortadan yararlanabilir ne de şikâyetini belirteceği bir yer. Oysa yasal firmalar olduğu yerde karşıda muhatap belli, kim hatalıysa hataların bedelini ödemesi gerekiyor ” dedi.
Bodrum Şoförler Odası Başkanı Aytekin Çanakcı ise 14 Hazirandan itibaren denetleme yapıldığını, yapılan uygulamaların amacının korsan taşımacılığa dur demek olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:
“Haksız kazanç elde eden kişilerin önünü kesmek içi ayın 14 ünden beri şehir içinde yaptığımız çalışmalar ay sonuna kadar sürdü. Ay sonundan beri beldelerde jandarmanın yardımıyla çalışma yapıyoruz. Bu çalışma Ağustos sonuna kadar sürecek, ondan sonra yapılan analizlerlede seneye neler yapabiliriz belirlenecek. 2010 da yaklaşık 600 araç kontrol edildi, 120 sine ceza yazıldı korsan taşımacılık yaptığı için. 2009 da kısmen uygulama yapıldı. Bu sene esnaf çok faydalandı. Tur arabalarını uzun süre tutmamaya özen gösteriyoruz. İnsanlar 3 ay çalışarak kazandıkları parayı kışın harcayabilmek için çalışıyor. Dışarıdan gelen araçlar burada korsan taşımacılık yapıyor. Sitenin içindeki bekçi, otelde çalışan resepsiyonist kendi özel arabasıyla turistleri havaalanına götürüyor, bizde bunu önlemek için çalışıyoruz ” dedi.
Bölgede yapılan uygulama yaklaşık 2 saat boyunca devem etti.