Turizme Kredi Destek Paketi Geliyor

Koronavirüs salgını nedeniyle 2020 yılını çok büyük kayıplarla geçiren turizmciler için yeni bir destek paketi hazırlandı. Bankalar KGF kefaletiyle 10 milyar TL finansman sağlayacak. 1 yıl ödemesiz, 48 ay vadeyle kullandırılacak olan kredinin faizi yüzde 14,5 olacak...

Turizme Kredi Destek Paketi Geliyor

Küresel ölçekte yaşanan ve Türkiye'yi de etkileyen koronavirüs salgınının hasarlarını gidermek için yeni bir destek paketi hazırlandı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un Sabah'a yaptığı açıklamaya göre, salgının en çok etkilediği sektörlerin başında gelen turizme, kamu ve özel bankaların katılımıyla, Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletiyle finansman desteği sağlanacak. Buna göre, bankalar 8 Milyar TL KGF kefaletiyle, sektöre 10 Milyar TL'lik destek verilecek.

FAİZ % 14.5, 1 YIL ÖDEMESİZ, 40 MİLYON TL'YE KADAR…

Destek paketinde faizin yüzde 14.5 olması bekleniyor. Değişken faizli olması durumunda da Türk Lirası gecelik referans faiz oranı (TLREF O/N) üzerine 250 baz puan eklenecek. Ancak KGF destekli kredinin faizi yüzde 16'yı geçemeyecek. Kredi 1 yıl ödemesiz, 48 ay vadeyle kullandırılacak.

Turizmciler, finansman paketinden ciroya göre yararlanacak. Ciro büyüklüğüne göre, 300 Bin TL'den 20 Milyon TL'ye kadar kredi sağlanacak. Belirli bir oda sayısının üzerindeki oteller 40 Milyon TL'ye kadar kredi kullanabilecek.

KGF teminatlı krediyi alan işletmeler bankalara faturalandırma (yüzde 90'ı için) göstermek durumunda olacak. Yeni paketin turizm sektörüne nefes aldırması bekleniyor.

1O AYDA TURİST SAYISI 11.5 MİLYON

Türkiye, yılın başında 58 milyon turist, 40 Milyar Dolar'dan fazla turizm geliri bekliyordu. Ancak tüm dünyayı etkisi altına alan ve sınırları kapatan virüs nedeniyle turizmde beklenen gerçekleşmedi. Ocak-ağustos döneminde Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısı ise, yüzde 73.94 düşüşle 9 milyon 271 bin oldu.

Geçen yıl 8 aylık dönemde Türkiye'ye gelen turist sayısı 35 ilyon 581 bindi. Geçtiğimiz günlerde Galata Kulesi'nin açılışında Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, eylülde turist sayısının 11.5 milyona çıkabileceğini belirterek, "Yılı 15 milyon turist, 11 Milyar Dolar gelirle kapatırız. Emsal ülkelerin bir miktar üzerinde. Ama şunu söyleyebilirim; 2021-2020'den daha iyi olacak" demişti.