Türkiye, İzmir İçin Tek Yürek...

Türkiye, 6,9 büyüklüğündeki depremle sarsılan İzmir için tek yürek oldu. İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen depremin ardından Bodrum’dan 12 gönüllüsü ile bölgeye hareket eden Muğla 911 Arama Kurtarma Araştırma Derneği, Bayraklı’da çöken 8 katlı binanın enkazında arama ve kurtarma çalışmalarına destek veriyor. Bodrum’dan giden itfaiye ekipleri de deprem bölgesinde enkaz altında kalanları kurtarabilmek için mücadele veriyor.

Türkiye, İzmir İçin Tek Yürek...

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), İzmir'deki depremde 25 kişinin hayatını kaybettiğini, 831 kişinin de yaralandığını açıkladı. AFAD'dan yapılan açıklamada, deprem sonrasında, 35'inin büyüklüğü 4'ün üzerinde olmak üzere toplam 489 artçı sarsıntının yaşandığı belirtildi. Sağlık Afet Koordinasyon Merkezinden (SAKOM) alınan bilgiye

göre, 1'i boğulma sonucunda olmak üzere 25 vatandaşın hayatını kaybettiği aktarılan açıklamada, 831 kişinin yaralandığı bildirildi. Açıklamada, arama kurtarma çalışmaları yürütülen 17 binadan 9'unda çalışmaların tamamlandığı, 8 binada çalışmaların devam ettiği kaydedildi. 

AFAD, UMKE, 112 ve Türkiye’nin her yerinden gelen diğer arama kurtarma ekipleriyle birlikte enkazda arama ve kurtarma çalışmalarına katılan Muğla 911 Arama Kurtarma Araştırma Derneği gönüllüleri de, gece boyunca devam eden çalışmalara destek verdi. 12 gönüllüsü ile bölgeye hareket eden Muğla 911 ekipleri, enkaz altında kalan canları kurtarabilmek için çalışmalara katıldı. 

Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Arama Kurtarma ekibi de gece boyunca çalışmalara katıldı. Bodrum İtfaiye Grup Amirliği’nin de aralarında olduğu ekip bu sabah, depremden 17 saat sonra Rıza Bey apartmanı enkazından sağ olarak kurtarılan 16 yaşındaki İnci Okan’ı kurtarma çalışmasına katılan ekibin arasında yer aldı.  

BODRUM BELEDİYESİ’NDEN DESTEK 

Depremin ardından sosyal medya hesaplarından açıklama yapan Bodrum Belediyesi, evleri hasar gören vatandaşları Bodrum’da ağırlayabileceklerini belirterek şu açıklamayı yaptı; ‘Bodrum Belediyesi olarak, İzmir'de evleri hasar gören vatandaşlarımızı Bodrum'da ağırlayacağız. İhtiyaç duyan vatandaşlarımız Belediyemizin 444 00 48 numaralı çağrı merkezine başvurabilirler. Geçmiş Olsun İzmir, Bodrum Yanınızda.’ 

Bodrum'da faaliyet gösteren bazı otelciler ve farklı sektörlerde hizmet veren firmalar da sosyal medya hesaplarından ihtiyaç durumunda desteğe hazır olduklarını duyurarak, toplumsal dayanışma örneği sergilediler.

Merkez üssü İzmir'in Seferihisar açıklarındaki depremden en fazla etkilenen Bayraklı ilçesinde 9 binada arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.