Türkiye Yoğun Kuraklık Yaşıyor!

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Türkiye'de yaşanan kuraklığın tehlikeli bir seviyeye geldiğini, düzenli bir şekilde yağmur yağmazsa mahsül alımının tehlikeye girebileceğini açıkladı. NASA Türkiye'nin en kalabalık şehrinin, barajların doluluğu bakımından "son 15 yılın en kötü dönemini" geçirdiğini duyurdu. Yayınlanan haritaya göre ülke genelinde yeraltı su seviyelerinde alarm zilleri çalarken Muğla bölgesi ve Bodrum'un bu anlamda nispeten daha iyi durumda olduğu dikkat çekiyor.

Türkiye Yoğun Kuraklık Yaşıyor!

Türkiye'nin büyük bir kısmı şiddetli kuraklık yaşıyor. Ülkenin en kalabalık şehri olan İstanbul'un etrafındaki çok sayıda rezervuar son 15 yılın en düşük su depolama seviyelerinde. Koşullar devam ederse mahsul üretimi tehdit altında olabilir.

Kuru koşullar, düşük yağışlı birkaç mevsim sonra geliyor. 2019 yılında, yaz ve sonbahar ayları çoğunlukla yağmurdan yoksundu ve rezervuarlardaki su seviyeleri azaldı. 2020'de, özellikle yılın ikinci yarısındaki az yağış ile son beş yılın en kurak yılı oldu. Temmuz 2020'den bu yana Türkiye'nin hemen hemen tüm illerinde neredeyse her ay ortalamanın altında yağış görüldü. 

NASA'nın Yerçekimi Kurtarma ve İklim Deneyi İzleme projesi kapsamında çalışan GRACE-FO uyduları tarafından alınan görüntülerde, sığ yeraltı suyu depolama ve toprağın üst katmanlarındaki toprak nemi analiz ediliyor. Yayınlanan raporda yeraltı su rezervleri ve kök bölgesi neminin azalmış olmasının tarımsal üretimi olumsuz etkileyeceğine dikkat çekiliyor.

NASA'nın yayınladığı haritalarda Muğla'nın kıyı kesimleri, Aydın, İzmir ve Çanakkale ile Antalya'nın bir kısmının yeraltı su kaynakları ve kuraklık açısından ülke geneline göre nispeten daha şanslı durumda olduğu dikkat çekiyor.