TÜRKİYE'NİN DOĞAL GAZ İHTİYACI

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Sergiy Korsunsky, ''Türkiye, İstanbul çevresinde...

TÜRKİYE'NİN DOĞAL GAZ İHTİYACI
Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Sergiy Korsunsky, ''Türkiye, İstanbul çevresinde bir gaz stoklarını genişletme çalışması yapıyor. Türkiye'nin bu çalışması çok akıllıca bir yöntem'' dedi.
Muğla Valisi Ahmet Altıparmak'ı eşi Liubov Korsunsky ile birlikte ziyaret eden Büyükelçi Sergiy Korsunsky, gazetecilere Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan ''doğal gaz krizi'' hakkında açıklamalarda bulundu.
Korsunsky, Rusya ile herhangi bir problem yaşanmaması için ciddi çalışmalar yaptıklarını belirterek, ''Yaşanan sorunu çözdük, bir netice aldık. Umarım ki asla böyle problemler yaşanmaz. Bu süreçte dönemin Enerji Bakanı Hilmi Güler beyle çok sık görüştüm. Bu krizin çözülmesi sürecinde bu toplantılar çok yararlı oldu'' dedi.
Türkiye'nin olası bir doğal gaz krizinden etkilenmemesini umduğunu ifade eden Korsunsky, şunları kaydetti:
''Türkiye pozisyon itibariyle kilit noktadadır. Türkiye'nin etrafında çok sayıda gaz üreten ülke bulunuyor. Türkiye, bu nedenle bu konumunu iyi kullanacaktır. Ukrayna, Türkiye'nin çeşitli projelerini desteklemektedir. Nabucco Projesi de bunlardan birisi. Benzer bir problemi biz Rusya ile yaşamaktayız. Aynı şey Ukrayna için de geçerli, gaz akışımız kesildi, biliyorsunuz. En büyük avantajımız çok büyük gaz stoklarımız vardı, dağların altında. Biz bu sayede krizi atlatabildik ve ayakta kaldık.''
Büyükelçi Sergiy Korsunsky, Türkiye'nin İstanbul çevresinde gaz stoklarını genişletme çalışması yaptığını öne sürerek, ''Türkiye'nin bu çalışması çok akıllıca bir yöntem. Türkiye, İstanbul çevresindeki gaz stoklarını genişletmekle doğru olanı yapıyor. Ayrıca, Rusya Federasyonu ile iyi ilişkileri devam ettirmek gerekli'' diye konuştu.
Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, Büyükelçi Sergiy Korsunsky ve eşine çeşitli hediyeler vererek hatıra fotoğrafı çektirdi.
Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıda ise Muğla'ya Ukrayna'dan gelen turistler konusunda görüş alışverişinde bulunulduğu öğrenildi.