TÜRKİYE'NİN EN FAZLA İDARİ DAVASI MUĞLA'DA

Muğla’da yeni kurulan Vergi Mahkemesi Başkanı Uğur Erdoğan’ı ziyaret vali Fatih...

TÜRKİYE'NİN EN FAZLA İDARİ DAVASI MUĞLA'DA
Muğla’da yeni kurulan Vergi Mahkemesi Başkanı Uğur Erdoğan’ı ziyaret vali Fatih Şahin, vatandaşların vergi mahkemeleri konusunda artık Aydın’a gitmelerine gerek kalmadığını söyledi.

Vali Şahin, Muğla 1. İdare Mahkemesi Başkanı Gürbüz Uçar, 2. İdare Mahkemesi Başkanı Mustafa Nafiz Acar ve Vergi Mahkemesi Başkanı Uğur Karadoğan tarafından karşılanırken Muğla İdare Mahkemeleri ve vergi Mahkemesinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kiralanan binada hizmet vermesiyle rahatlama yaşandığını söyledi. Vali Şahin, “İdare Mahkemesi’ndeki yoğunluk azalmış oldu. Vatandaşlarımızın Aydın’a gitmelerine gerek kalmadı. Daha etkin, verimli ve iyi çalışmalar yapılacağına inanıyorum” dedi.

EN FAZLA DAVA VE EN FAZLA KARAR VEREN İL MUĞLA

Muğla 1. İdare Mahkemesi Başkanı Gürbüz Uçar, Türkiye’de 81 vilayetten üçünde hem İdare, hem de adli yargı birimlerinin, diğerlerinde ise sadece adli yargı birimleri bulunduğunu belirtti. Muğla’da İdare Mahkemesi’nin 2001 yılından itibaren faaliyet gösterdiğini belirten Gürbüz Uçar, 2009 ve 2010 yıllarında Muğla İdare Mahkemesi Türkiye’de en fazla dava açılan ve en fazla karar veren mahkeme durumuna geldiğinin altını çizdi.

Uçar, şöyle devam etti:

“Fazla dava açılması orada idari ve adli olarak uyuşmazlıkların fazla olduğu anlamına gelir. Adalet camiasının burada yapması gereken bir an önce bu dava yoğunluğu ortamından dava gecikmeden burada yeni mahkemelerin faaliyete geçirilmesi zorunlu hale getirmiştir. Daha önce Adliye binası içerisinde faaliyet gösteriyorduk. Ama Adliye binamızda da bazı mahkemelerin faaliyete geçirilmesi yönünde yer darlığı başlamıştı ve orada yer temin edilemedi. 15 günde bitmesi gereken kiralama işlemi 1,5 yılda ancak sonuçlanabildi. Kâğıt üzerinde kurulu olup hala faaliyete geçiremediğimiz bir mahkemeyi de bu şekilde faaliyete geçirebilirdik. Şu anda üç mahkeme bir katta faaliyetimizi yürütecek durumdayız, ama kısa sürede bir kat bize yetersiz gelecek. Bina içerisinde genişletme çalışmalarımız devam ediyor. O da gerçekleşirse eksik kalan 3. İdare Mahkemesi de kurulursa o zaman Muğla halkı kendisine yaraşır daha hızlı daha adil kararları çok yakında alırlar” diye konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZ AYDIN’A GİTMESİN”

Vergi Mahkemesi Başkanı Uğur Karadoğan da şu anda Vergi Mahkemesi’ni kurma aşamasında olduklarını belirterek, “Mahkemenin alt yapısını hazırlama aşamasındayız. Dosyalar Aydın Vergi Mahkemesi’nden Muğla’ya gelecek. Fiili olarak faaliyete geçmemiz Eylül ayının sonunu bulacak. Bu aşamada dosya kabulümüz mevcut durumda. Vatandaşlar artık Aydın Vergi Mahkemesi’ne dava göndermesinler. Muğla Vergi Mahkemesine gelsinler ve burada davalarını açsınlar” dedi.

“GECİKMİŞ ADALET ADELET EDĞİLDİR”

Muğla 2. İdare Mahkemesi Başkanı Mustafa Nafiz Acar ise 15 Şubat tarihinden itibaren göreve başladıklarının hatırlatarak, “Bir başkan ve üç Hakim görev yapıyoruz. Muğla en fazla idari davaların açıldığı bir il. Şu an 1. İdare Mahkemesi’nin iş yükünü hafiflettik. Bundan sonra iki mahkeme Muğla’daki idari uyuşmazlıkları çözümleyecek. Geciken adalet adalet değildir” dedi.

3 BİN 687 DOSYA KARAR BEKLİYOR

Muğla İdari Yargı 8 Ocak 2011 tarihinde Adliye binasından ayrılarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait ikinci binaya taşınmıştı. Taşınma işleminin ardından Muğla 2. İdare Mahkemesi ile Muğla Vergi Mahkemesi faaliyete geçirildi. Muğla İdare Mahkemesinde geçen yıldan 2 bin 215 dava devredilirken, bu yıl 1. ve 2. İdare Mahkemelerine 2 bin 142 yeni dava açıldı. Bu davaların bin 670 hakkında karar verildi. Yeni kurulan Vergi Mahkemesine ise şu ana kadar 1 dava açıldı.