Tuzla Sulak Alanı SOS Veriyor!

Milas’a bağlı Boğaziçi Mahallesi'nde yüzlerce göçmen kuşa, flamingolara ve canlı türlerine ev sahipliği yapan Tuzla Sulak Alanı’ndan oluşan köpürmeler ve pis koku tedirgin ediyor. Bölgede yaşayan vatandaşlar ve çevreciler, Tuzla Sulak Alanı’ndaki kirliliğin dikkatlice değerlendirilmesini ve kirliliğin giderilmesini talep ediyor.

Tuzla Sulak Alanı SOS Veriyor!

Tuzla Sulak Alanı 2001 yılında IBA (İmportant Bird Area) tarafından dünyaca önemli kuş alanı olarak belirlendiğini hatırlatan vatandaşlar, “Tuzla Sulak Alanı, 2004 Ulusal Sulak Alan Komisyonu tarafından koruma kapsamına alınarak yönetim planı yapılmıştır. Ramsar Sözleşmesine aday Sulak Alanı 380 Hektar Alanı kapsar ve her yıl 3000 civarında Flamingo’ya ev sahipliği yapmaktadır. Burada üreyen kuş türü 118’dir. Her yıl bölgeye ziyaretçi kuşlarla birlikte 250’ye yakın kuş türü bölgede bulunmaktadır” diye konuşarak sulak alanın önemine dikkat çekti.

İLAVE MENFEZLERLE SU SİRKÜLASYONU SAĞLANACAK

Özellikle yaz aylarında su sirkülasyonunun yetersiz olmasıyla bu tür bir kirlilikle karşılaştıklarını anlatan Boğaziçi Mahalle Muhtarı Ferhat Karakoyun, yörede yaşayan vatandaşlara ve işletmelere Tuzla Sulak Alanı’nı korumaları için sık sık bilgilendirme yaptıklarını ve Tuzla’daki su sirkülasyonunun ilave menfezlerle sağlanması için girişimde bulunduklarını kaydetti.

Sulak alanın korunması için çalıştıklarını ifade eden Karakoyun, “Su sirkülasyonunda sıkıntı olduğu için Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne, Tuzla Sulak Alana menfez oluşturulması için başvurduk. DSİ de bu konuda ölçümler yaptı. Sorunun kalıcı olarak çözülmesini umuyoruz. Tuzla sulak alanı hepimiz için çok özel ve değerli bir doğal yaşam alanıdır” diye konuştu.

 


Kaynak: Haber Milas