UKOME KARARINA YÜRÜTMEYİ DURDURMA

Yalıkavak Kooperatifi tarafından Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne karşı Muğla 1. İdare...

UKOME KARARINA YÜRÜTMEYİ DURDURMA
Yalıkavak Kooperatifi tarafından Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne karşı Muğla 1. İdare Mahkemesinde açılan davada Yürütmenin durdurulması kararı verildi.

14.10.2016 tarihinde UKOME tarafından alınan Sefer hareket saat ve sayılarına ilişkin UKOME kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali talepli dosyada, mahkeme Yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Muğla Vergi Mahkemesince Taksi (T Plaka) ve Servislerden (S Plaka) alınan Güzergah İzin, Araç Uygunluk ve Taksi-Servis Çalışma İzin Belgesi ücretleri adı altında alınan paraların yasal olmadığını ve taksicilerden ile servis sahiplerinden alınamayacağına hükmeden vergi mahkemesi kararından sonra, Yalıkavak Kooperatifi tarafından Muğla 1 İdare Mahkemesine açılan davada, 14.10.2016 tarihinde UKOME tarafından alınan Sefer hareket saat ve sayılarına ilişkin UKOME kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali talepli dosyada, mahkeme ilk etapta şoför esnafı lehinde bir karara imza atmış oldu.

Davada verilen kararda; Büyükşehir Belediyesinin sefer hareket saat ve sayılarının Belediyeye ait otobüslerle, Kooperatiflere ait otobüsler arasında homojen ve adaletli bir şekilde tespit edilmesi gerektiği belirtildi.

Yalıkavak Kooperatifi Avukatı Av.Barış Eğilmez mahkemenin verdiği bu kararı "Bu kararla Muğla Büyükşehir Belediyesinin kamu gücünü kullanırken hakkaniyete ve vicdana aykırı karar almasının önüne bir kere daha geçilmiştir" şeklinde değerlendirdi.