Sanat Sempozyumu Başladı

Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi’nde 3-4 Ekim tarihlerinde 3. Uluslararası Sanat Sempozyumu düzenleniyor. 

Sanat Sempozyumu Başladı

Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi’nde 3-4 Ekim tarihlerinde 3. Uluslararası Sanat Sempozyumu düzenleniyor. 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi’nde 2015 yılında "Sanat, Gerçeklik ve Paradoks", 2017 yılında "Sürüm 21" başlığı altında gerçekleştirilen Uluslararası Sanat Sempozyumu’nun 3’üncüsü bu yıl "Her Yer, Her Şey ve Sonrası" teması ile düzenleniyor. 

Güzel Sanatlar Fakültesi içerisindeki Şükran-Rauf Nasuhoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sempozyum, müzik dinletisi ile başladı. Daha sonra bir konuşma yapan Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Erol Turgut, fakültenin uluslararası sempozyumları 2015 yılında başlaşttığını hatırlatarak şunları söyledi:

“Gerçekten şunu çok iyi anlıyoruz ki; sanat eğitimi ve eğitim dört duvar arasında yapılan bir şey değildir. Bunu da 2015 yılında bütün hocalarımızla fark ettiğimizde biz burada uluslararası etkinlikler, uluslararası konferanslar düzenlememiz gerektiğini çok iyi benimsedik ve kabullendik. Bildiğiniz gibi neredeyse her şehirde bir üniversite olduğu günümüzde, 180-190 üniversite olduğu günümüzde, biz de Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi olarak, o üniversitelerin ve güzel sanatlar fakültelerinin içinde haklı ve saygın bir yer edinmek düşüncesiyle bu etkinlikleri gerçekleştiriyoruz. Bu sempozyumun hazırlanma süreci 2018 Ekim ayında başladı. Ben hocalarıma çok teşekkür ediyorum. Derslerin arasında ve öğle aralarından feragat ederek bu sempozyumun temasını ve konusunu bir yıl önce belirleyip çalışmaya başladılar.”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sırrı Sunay Gürleyük ise “Ben öncelikle dekan hocama, burada emeklerini esirgemeyen değerli hocalarıma teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizin de ayrıca katkıları olduğunu ve çok çalıştıklarını görüyorum. Onlar da geleceğin sanatçıları, hocaları olacaklar. O yüzden hepinizi tebrik ediyorum. İnşallah bu gelenekselleşen sempozyumun hep beraber onlarcasını görürüz” diye konuştu. 

Sempozyum, Altınbaş Üniversitesi’nden Prof. Dr. Adem Genç’in konuşması ile başladı. 2 gün sürecek sempozyumda “Kamusal Sanatta Yeni Arayışlar”, “Günümüz Manzara Fotoğrafında Süblime Kavramı”, “Bir Sanat Edimi Olarak Yürümek”, “Medya ve Kitle İletişim Araçlarının Mekan Algısına Etkisini Konut Üzerinden Okumak” gibi konular ele alınacak.