ÜMİT BALTUTAN'DAN

Demokratik Sol Parti (DSP) Bodrum Belediye Başkan Adayı Ümit Baltutan, Bodrum'un...

ÜMİT BALTUTAN'DAN
Demokratik Sol Parti (DSP) Bodrum Belediye Başkan Adayı Ümit Baltutan, Bodrum'un değirmenler mevkisinde, SİT'ten çıkarılarak imara açılan arazide yapımına devam edilen inşaat şantiyesinin önünde basın açıklaması yaparak, "Bodrumumuz da yapılan kusurlu hareketlerin sayısı, buradaki inşaatla birlikte 4 kusurlu hale gelmiştir" dedi.

Bodrum'un rant merkezi haline getirildiğini ifade eden Baltutan, Bodrum'da yaşayan neredeyse bütün gençlerin, aşıkların buluşma noktası olan değirmenler mevkisinin de yaratılan bu rant anlayışına kurban gittiğini iddia etti. Bodrum'da usulsüz bir şekilde yapılaşma olduğuna dikkati çeken Baltutan, değirmenler mevkisinde rant açıklamasını yapmak zorunda kaldıklarını ifade ederek şöyle konuştu;

"Golf süreciyle başlayan, devamında Cennet koyla devam eden, Usuluk koyunda üçüncü aşamasına giden ve Bodrum'un aşıklar tepesi dediğimiz değirmen burnundaki inşaatla Bodrum'u ve doğasını bitirme planları son aşaması 4. kademesi de burada oluyor" dedi.

Bu konuyla ilgili kendilerinin dışında hiç bir siyasi partinin açıklamada bulunmadığına dikkat çeken Baltutan sözlerine şöyle devam etti;

"Bununla ilgili ben üzülerek görüyorum ki bizim dışımızda hiç bir siyasi parti bu konuda konuşmuyor ve buradaki sorunları dile getirmiyor. Göründüğü üzere her şey yasalmış, diğer dört tane saydığım projelerde de yasaldı önce yasallaştırılıyor sonra da bu hale getiriyor" diye konuştu.

-"BÜTÜN BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINI KINIYORUM"

Baltutan, "Bodrum'un doğasına, Bodrum'um imarına ve Bodrum'un doğal yapısının ne hale getirildiğini hep birlikte görüyoruz. Ben buradan bütün belediye başkan adaylarını da kınıyorum. hiç birisi ne bununla ilgili açıklama yapıyorlar, ne bu olaya yorum yapıyorlar, ne de Bodrum'un doğası elden giderken bununla ilgili bir çaba harcıyorlar. Ben şiddetle kınıyorum hepsini" diyerek şöyle dedi:

"Bodrum tek tek elden giderken, ranta teslim olurken hala daha bazı insanlar bu projelere susması, susmak suça ortak olmaktır lafını akla getiriyor. Maalesef burada susan herkes suça ortak olmaktadır. Bodrum'un doğasını bir kez daha kaybetmiş bulunmaktayız. Görüyorsunuz burada inşaatın temeli atılmış, duvarı çekilmiş ve manzaranın üzerinde vinçler, istinat duvarları, toprak yığınları halinde Bodrum'un güzel bir köşesini daha kaybetmiş bulunmaktayız. Bu süreç golf süreciyle başlayan bir süreçtir, yerler sade vatandaşta iken hiç bir şey yapamazken, rant sahipleri alıp buralara inşaatlarını yapıp ticari kaygılarını en az seviyede tutup para kazanmaktadırlar. Herkesin anısının olduğu, herkesin gençliğinde geldiği yeri tamamen kaybetmiş bulunmaktayız. Bununla ilgili STK'lar ve çevre örgütleri ile bir miting düzenleyeceğiz. Ben tüm Bodrum halkını buna duyarlılığa çağırıyorum. Bu ayıbı Bodrum halkı olarak bizlerin temizlemesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda ruhsatı veren bellidir, izni alan bellidir, inşaatı yapan bellidir. Ve bu işte kimin eli ayağı var her şey bellidir. Burada tek konuşan kişi maalesef biz DSP olarak ben kaldım. Bizden başka bu konuyu dile getirebilecek birinin olduğunu sanmıyoruz. Bodrum maalesef her noktasıyla ranta teslim olmuştur. Bodrum'u bitirme planları başarıya ulaşmak üzeredir. Biz biran önce en iyisi neyse onu yapmak için harekete geçmemiz gerekiyor. Rantın karşısında durmak için halkla, doğanızla bütünleşin. Bodrum'a yapılan bu uygulamalara biran önce son verelim" dedi.