ÜNLÜ EKONOMİST OKURLARI İLE BULUŞTU

Ünlü Ekonomist ve akademisyen Prof. Dr. Emre Alkin, Bodrum’da düzenlenen bir etkinlikte...

ÜNLÜ EKONOMİST OKURLARI İLE BULUŞTU
Ünlü Ekonomist ve akademisyen Prof. Dr. Emre Alkin, Bodrum’da düzenlenen bir etkinlikte okurları ile söyleşi ve imza gününde bir araya geldi.

Emrağ İnşaat ve Yatırım Şirketi tarafından Değirmenler mevkisindeki Rebis Bodrum’da gerçekleştirilen imza gününe, Alkin’nin okurları yoğun ilgi gösterdi. Etkinlikte Prof. Dr. Emre Alkin, “Seve seve aldattım" ve Yalın Alpay ile birlikte kaleme aldığı "Paylaşmasak olmazdı" adlı kitaplarını imzaladı, okurları ile bol bol sohbet etti.

Etkinlik öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Emre Alkin, söyleşide aşk ve bilimi ele alacaklarına işaret ederek şöyle konuştu:

“Çok iyi bildiğimiz ama tarif etmediğimiz bir duygu üzerine yani aşk üzerine bir söyleşi yapacağız. Aslında onu da çok iyi bildiğimizi düşündüğümüz ama tam olarak icra etmediğimiz bir başka şeyle, bilimle birleştireceğiz. Yani aşk ve bilimi birleştireceğim. Bir ekonomi profesörü niye aşka kafayı taktı diye soracaksınız ama aslında bu işin içinde ekonomi var. Şu anda Türkiye’nin en önemli değerlerinden birisi olan Bodrum’un içerisindeyiz. Bodrum hem güzel, hem de kendine göre bir ekonomik değeri var. Bodrum’a aşk için gelen var. Onunla ilgili meşhur şarkılar var biliyorsunuz. Bir de Bodrum’a yatırım için gelen var, Bodrum’a bilim için gelen de var. Bilim ve aşkın birleştiği bir yer Bodrum. Onun için çok rastlantı olmadı burayı seçmemiz” dedi.

“Seve seve aldattım" kitabının içeriği hakkında da bilgiler aktaran Alkin, sözlerine şöyle devam etti:

“Ancak çok değişik şartlar altında mücadele ediyoruz. Dünya’da yaşanan terör olaylarına bakınca Dünya iyiye gitmiyor. Demek ki Dünya sevgiden arınmış bol nefretle yola devam ediyor. Ben de karınca kararınca hem bilimi, hem de aşkı birleştirerek bir kitap yazdım; “Seve seve aldattım” diye. Bunun içinde insanların birbirlerini aldatması yok, kendini aldatması, kendini kandırması var. Sevmediği şeyleri seviyorum diyerek aldatması var. Buna rağmen alışılmış bir mutsuzluk var, onu tatbik ediyor. Ben de dedim ki; alışılmış mutsuzluk için hiç keşfetmediğim mutlulukları feda etmek. Bu kitabın içerisinde bunları bulacaksınız. Cesaretle sevdiğin şeylerin arkasından git ve mutlu ol. Çünkü bugün baktığını zaman bir insanın yapacağı en rasyonel hareket mutlu olmak. O yüzden bugün bunun için toplandık.”

Kendisi aynı zamanda ekonomi profesörü olan Emre Alkin, “Ekonomi günlük bir dert. Bugün ben insanları günlük dertlerinden uzaklaştırmak için geldim. Zaten insanlar Bodrum’a günlük dertlerinden uzaklaşmak için geliyor. Ekonomi ile ilgili soru gelirse cevaplarız. Hem Dünya ekonomisi, hem de Türkiye ekonomisi çok kırılgan günlerden geçiyor. Artık sınırlar kalktı. Bir başka ülkede ortaya çıkan olumlu ya da olumsuz hareket otomatik olarak bizi de etkiliyor. Etkileşimler çok olduğu zaman nefret söylemleri de bizi etkiliyor. Ben de o yüzden nefret yerine aşkı konuşmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye ekonomisinin geçmişe göre daha iyi olduğunu, fakat daha da iyi olması gerektiğine de işaret eden Prof. Dr. Emre Alkin sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye ekonomisinin geçmişe göre daha iyi olduğunu söylemek zaten marifet değil, zaten öyle. Olması gereken yerde midir, sorusu bana göre daha doğru bir soru. Ben olması gereken yerden daha iyi yerde olabileceğini düşünüyorum. Ben Türkiye’nin fikir üretmekte biraz geri kaldığını ve fikir, felsefe, sanat, bilim, teknoloji üreterek daha iyi yere geleceğini düşünüyorum. Türkiye kendi markalarını ancak düşünerek yaratabilir, üreterek değil. Bugün bulunduğumuz Bodrum kolay olmadı. Bundan 50 sene evvel kimse burayı bilmezdi ama insanlar burada fikir üretti, müzeler açtı, binalar, oteller oldu, yatlar demirledi, uluslararası insanlar buraya geldi. Sadece inşaatla,
otellerle büyümedi. Bilimle de sanatla da felsefe ile de büyüdü” dedi.

Emre Alkin, son olarak “Entelektüel birikime sahip olan insanların da halkı imrendirecek şekilde güzel şeyler ortaya koyması lazım. Sadece kendine saklamaması lazım, sadece eleştirmemesi lazım. Parmağını taşın altına koyması lazım. Ben sadece suçu eğitimsiz kesimde aramıyorum, eğitimli kesimde de arıyorum, eğitimli kesim sadece kendisine çalışıyor” diye konuştu.