Ünlü Sanatçılar Çevre Temizliği Yaptı

Ünlü sanatçılar Sertab Erener ile Yonca Evcimik, belediye çalışanları ve gönüllülerle birlikte çevre temizliği yaptı.

Ünlü Sanatçılar Çevre Temizliği Yaptı

Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri ve Çevre Koruma Kontrol müdürlüklerinin öncülüğünde Gümbet sahilinde bir çevre temizliği etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe; Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, Miss Gibi 1 Bodrum Grubu gönüllüleri, ünlü sanatçılar Sertab Erener ile Yonca Evcimik ve geçen hafta bir sonraki seçim için Bodrum Belediye Başkanlığına aday olduğunu açıklayan ünlü menajer Özgür Aras da katıldı. 

Gümbet Belediye Kafe önünde başlayan temizlik, Gümbet İskelesi’ne kadar sürdü. Sanatçılar, gönüllüler ve belediye personeli, eldivenleri takıp ellerine çöp poşetlerini aldılar ve gördükleri çöpleri çöp poşetlerine doldurdular. Sahilden, yol kenarından, çalılıkların içinden hatta denizin içerisinden bile çöp topladılar. 

“GÜNDE 410 TON ÇÖP ÇIKIYOR”

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, Bodrum’un bin 392 belediye içerisinde çöp çıkarma sıralamasında 52’nci sırada olduğuna işaret ederek şöyle konuştu;

“Tüm Yarımada’da bu çıkan çöpü toplamaya yönelik 350 emekçimiz gece gündüz çalışıyor. Bizimle beraber hareket eden en önemli inisiyatiflerden Miss Gibi 1 Bodrum Grubu da bize çok ciddi katkılar sunuyor. Bugün de farkındalık yaratmak üzere bir araya geldik. Çok önemli misafirlerimiz var. Sertab Erener ile Yonca Evcimik de bu ekibe katılarak bizleri gururlandırdı. Dün Bodrum’da 410 ton civarında çöp çıktı. Bunun matematiğini ortaya koyduğumuzda yaklaşık 400 bin nüfus hala Bodrum’da. Geçen sene 320 ton civarındaydı. 350 personelimiz 24 saat esasına göre sahada ama takdir edersiniz ki ne kadar sahada olursak olalım 5 metrede bir nöbetçi koyamadığımız için burada halka ciddi bir duyarlılık düşüyor.”

Miss Gibi 1 Bodrum Grubu gönüllüleri ise Bodrum Belediyesi ve Başkan Aras’a teşekkür ederek “Biz sosyal medya üzerinden gönüllüleri organize ediyoruz. Her Pazar bir sahilde toplanıyoruz ve her seferinde 15-20 büyük torba çöp topluyoruz. Herkesin yapabileceği bir şey var. Herkes her gün bir torba çöp toplasa Bodrum tertemiz olur. 

“HAYVANLAR BİLE KENDİ PİSLİKLERİNİ TOPLUYORLAR”

Etkinliğe katılan ünlü sanatçı Sertab Erener ise çevreyi kirletenlere tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Temizlik yapmamız şart tabi ki de, bu çevrenin bu hale gelmesi ile ilgili ciddi problemlerimiz var. İnsan dediğin bu kadar pis ve sorumsuz olamaz. Utanıyorum İnsan olmamızdan. Çünkü hayvanlar bile kendi pisliklerini topluyorlar, üzerini kapatıyorlar. Biz onu bile yapmıyoruz. Bu çok büyük bir ayıptır. Bu ayıp için yaptırımlar gerekiyor. Biz toplarız ama burası yarın yine aynı böyle çöplük olacak. Bu yaptırımlar da devlet eliyle olması lazım. Tek başımıza, sivil toplumlarla birlikte buralar temizlenir ama insanların bilinçlenmesi için gereken her şey küçük yaşta aileden başlayıp doğayı nasıl korumalıyız, dünya nasıl kirleniyor, onlara nasıl bir dünya bırakmalıyız tadında dersler gerekiyor. Bu Türkiye için değil, Dünya için geçerli. Para burada çok büyük bir etken dünyayı kirletmemizde, herkesin cebine girecek para çok daha önemli. Bir tek dünya var, burası çöplük değil, burada gelip geçiciyiz. Biz misafiriz bu dünyada. Buranın sahibi değiliz kavramını insan denilen şeyin anlaması gerekiyor. Bunları doğru yapamazsak, yaptırım uygulayamazsak bizden hiçbir şey olmaz. Ben çok umutlu değilim ama gönüllüyüm, geldim burada herkesin bıraktığı pisliği toplamaya çalışıyorum” dedi.

“BUNU EĞİTİMSİZ İNSANLARIN YAPTIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Yonca Evcimik ise artık tamamen Bodrumlu olduğunu ifade ederek “Bol miktarda ay çekirdeği topladım. Sigara izmariti topladım. Naylon atık topladım. Şu ana kadar bu atıklardan bolca vardı onları topladım. Çöp atmayı şöyle düşünüyorum ben. Eğitimsiz insanların bunu yaptığını düşünüyorum. Eğitimli bir insanın böyle bir şey yapacağını düşünmüyorum. Doğaya saygılı insanlarında bunu yapacağını düşünmüyorum. Ben şahsen biri yere tükürse bile koşup arkasından bardon bir şeyinizi düşürdünüz diyorum. Bu noktaya geldim artık. Hep birlikte bunu yapmamız lazım ki bunu öğretelim.” şeklinde konuştu.