ÜSTÜNDAĞ'DAN RESTORASYONA TEPKİ!

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Bodrum kalesi ve Su Altı Arkeoloji müzesinin...

ÜSTÜNDAĞ'DAN RESTORASYONA TEPKİ!
CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Bodrum kalesi ve Su Altı Arkeoloji müzesinin aslına uygun korunması gerektiğini söyleyerek restorasyon projesine karşı çıktı.

Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Bodrum kamuoyu gündemine geldiği andan itibaren taraflar arasında farklı açıklamalara ve tartışmalara neden olan Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde yapılması planlanan restorasyon projesine karşı çıktı. Bodrum kalesinin iç kısımlarında bulunan bazı yapıların yıkımının planlandığı ve müzenin yaklaşık iki yıl kapalı kalmasına neden olacak proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Üstüdağ şu ifadeleri kullandı;

"Bodrum kalesi Bodrum'un en önemli simgesidir. Bodrum kalesi aynı zamanda arkeolojik, tarihi ve turistik bir mekandır. İçerisinde UNESCO’nun “Korunması Gerekli Kültür Varlıkları” aday listesine girmiş ve aynı zamanda 1995 yılında Avrupa’da yılın müzesi seçilen Sualtı Arkeoloji Müzesi yer almaktadır. Bodrum kalesini, içindeki dünyaca ünlü müzeden ayrı düşünmemek gereklidir.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan dönüşüm projesi sessiz sedasız uygulanmaya başlanmak isteniyor. Burada bütün hesaplar, kalenin içinde bulunan şapelden çevrilme küçücük bir caminin ibadete açılması ekseninde yapılıyor. Camiyi ibadete açacağız diye bütün kale talan edilmeye çalışılıyor. Sanki bizim olan kaleyi yeniden fethetmeye çalışıyorlar. Bu iktidarın tarihi eserlere bakış açısını birebir gösteriyor. Bodrum’da sahile yapmak istedikleri külliye de aynı bakışın eseridir. Halbuki Bodrum’da ibadet alanları ihtiyacı karşılayacak düzeyde ve yeterlidir.

Bodrum Kalesi Sit Alanıdır ve burada yıkıma nasıl izin verilir anlaşılır gibi değil. Uygulanacak olan proje ile Kale içindeki tüm tarihi mekanlar yok edilecek, içindeki eserlerle birlikte sergilenen dünyanın en eski batığı da ortadan kaldırılacak. Dünyaca ünlü müze bir inat uğruna yok edilmeye çalışılıyor. Bodrum kalesi, tarihi ve arkeolojik önemi de dikkate alınarak kale ile çevresinin tarihi geçmişinden ayrı düşünülemeyecek olan müzenin de korunarak restore edilmesi gerekir. Yeni projenin Bodrum yerel insiyatiflerinin ve sivil toplum kuruluşlarının görüşleri de alınarak hazırlanması da son derece önemlidir. Bu haliyle mevcut proje uygulanırsa elimizdeki en önemli değerleri yok etmiş olacağız."