Uyarılara Rağmen Sokaklar Doldu!

Bugün havaların ısınmasıyla birlikte, birkaç gündür boş olan Bodrum sokakları ve sahillerinde yoğunluk da arttı.

Uyarılara Rağmen Sokaklar Doldu!

Koronavirüs tehdidine karşı vatandaşların evlerinden çıkmaması için basın ve sosyal medya aracılığıyla bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor. Yetkililer özellikle İtalya, Fransa ve İspanya örneğine dikkat çekerek salgın tablosunun kontrol altında tutulabilmesi için vatandaşların zorunlu ihtiyaçları dışında evlerinden çıkmamalarını, sosyalleşmemelerini ısrarla tavsiye ediyor. Tüm bu uyarılara rağmen, havaların da soğuk olmasının etkisiyle birkaç gündür boş olan Bodrum sokakları ve sahillerinde bugün hava sıcaklığının birkaç derece yükselmesiyle gözle görünür bir yoğunluk oluştu. Kimi vatandaşların ise işyerlerinin önlerindeki masalarda bir araya gelerek tavla oynadıkları görüldü. 

Sosyal medya kanllarımız üzerinden Kent Haber'e mesaj yollayan birçok vatandaş, yarımadanın neredeyse her noktasında sahil kenarlarında yoğunluk olduğunu hatta kafeterya tarzı bazı işletmelerde faaliyetin devam ettiği şikayetinde bulunuyor.

Dışarı çıkan vatandaşlar ise kimse ile temas etmediklerini, hijyen kurallarına dikkat ettiklerini ve toplu taşımaya binmediklerini söylüyorlar. 

ÇOK FAZLA İNSANIN OLMADIĞI YERDE VAKİT GEÇİRİYORUZ?

İlçede kuaförlük yapan Gökhan Nazik, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Sahilde, çok fazla insanın olmadığı yerde vakit geçiriyoruz ama genelde evdeyiz. Çalışmıyorum şu anda. Ben kuaförüm ama insanlarla iç içe olduğumuz için bizde risk biraz daha fazla. Onun için çalışmamaya özen gösteriyoruz.”

BEN TOPLU TAŞIMA DA KULLANMIYORUM

Kumbahçe sahilinde köpeğiyle birlikte güneşin tadını çıkaran Handan Cinoğlu da virüsle mücadelesini şu sözlerle anlattı:

“Hijyenimize dikkat ediyoruz, kimseyle yakın temasta bulunmuyoruz. Alışverişe çıkmak dışında başka bir şey yapmıyoruz. Çok uzun zamandır dışarı çıkmamıştım. Güneşe çıktım, tek başıma oturuyorum. Virüsün temasla geçtiği söyleniyor, havayla ilgili bir şey denmiyor. Dikkat edersek atlatacağımızı düşünüyorum. Ben toplu taşıma da kullanmıyorum. Kızım İstanbul’da üniversite okuyor. Onun bile gelmesine izin vermedim. O da şu an evinde. İstanbul çok tehlikeli. Biraz önce kardeşim aradı, yoldan çevirip ‘Nereye gidiyorsunuz’ diye soruyorlarmış. Özellikle yaşı ileri olan insanların daha dikkatli olması gerekiyor.”

Özgür Allale isimli genç de hiçbir yere dokunmamaya çalışıp ellerini sürekli yıkayarak ve sık kolonya kullanarak virüse karşı mücadele ettiğini dile getirdi.