VALİ KRİZİ

Yiğenoğlu'nun Göreve İadesinin Ardından Tansiyon Yükseliyor Cuma akşamı Kent TV...

VALİ KRİZİ

Yiğenoğlu'nun Göreve İadesinin Ardından Tansiyon Yükseliyor

Cuma akşamı Kent TV ekranlarında ve www.kenttv.net adresinde yayınlanan haberlerin ardından kamuoyunun bilgilendiği vali atamasının yankıları sürüyor.

Lütfi Yiğenoğlu'nun göreve iadesi ve Temel Koçaklar'ın Merkez Valisi olarak atanması'nın ardından belirsizlik sürüyor. Temel Koçaklar'ın raporlu olduğu için ilişki kesememesi nedeni ile Lütfi Yiğenoğlu göreve başlayamıyor.

Muğla Barosu, Vali Temel Koçaklar'ın görevden alınmasının hukuka aykırı olduğunu ileri sürerek bir açıklama yaptı. Muğla Barosu Başkanı Avukat Ayla Kara, yaptığı yazılı açıklamada:

"İçişleri Bakanlığı teamüllere aykırı olarak 6 Temmuz 2007 tarihli faks emri ile 29 Ocak 2006 tarihinde Muğla'da göreve başlayan Muğla Valisi M. Temel Koçaklar'ın yargı kararını uygulama gerekçesi ile merkeze almış ve 9 Temmuz 2007 tarihinde yeni görevine başlanılması istenilmiştir. Yargı kararının uygulanması her ne kadar hukuka uygun olsa da asıl amacın ne olduğu tartışmalıdır. Önceki valimiz Lütfi Yiğenoğlu, 2001 yılında merkeze alınması üzerine işlemin iptali için dava açmış ve yargı süresi 6 yıl sonra bitmiştir. Yargı süreci sonunda lehine sonuçlanan kararın uygulanmasını istemek Sayın Yiğenoğlu'nun en tabii hakkıdır ve idarenin bu kararı uygulama zorunluluğu var. Ancak bir tarafın hukuki hakkını korurken, diğer tarafın hakkını ihlal etmek hukuka aykırı davranmak doğru değildir. Halen Muğla Valisi olan Temel Koçaklar, üçlü kararname ile Muğla'ya atanmıştır. Yine üçlü kararname ile alınması gerekirken, yargı kararı bahane edilerek bakan oluru ile merkeze alınması hukuka aykırıdır" dendi.

Öte yandan raporlu olan M.Temel Koçaklar da bir veda mesajı yayınlayarak, '29.Ocak.2006 tarihinden bu yana yürütmekte olduğum Muğla Valiliği görevimden Danıştay Kararı'nın uygulanması nedeniyle ayrılıyorum. Muğla Valiliği görevini yürütmekten büyük onur ve gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Zamanın çok sınırlı olması nedeniyle Muğla'lı vatandaşlarımıza, İlçelerimize ve tüm çalışma arkadaşlarıma veda ziyaretlerinde bulunamadığım için çok üzgünüm' dedi.