Banner ad space:headerSELECT `ac`.`id`, `ac`.`banner_text`, `ac`.`banner_url`, `ac`.`hash` as `banner_hash`, `images`.`image_728x150` as `banner`, `images`.`image_default` as `image_default`, `images`.`id` as `image_id`, sum(ad_view_stat.view_count) as view_counts, `alt_banner`.`image_default` as `alt_banner`, `ac`.`kapanma_zamani`, `ac`.`gosterilmeme_suresi`, `ac`.`ad_campaign_type`, `ac`.`banner_script` FROM `ad_campaigns` as `ac` JOIN `ad_view_stat` ON `ad_view_stat`.`campaign_id`=`ac`.`id` and `view_date`="2023-01-29" JOIN `ad_customers` ON `ad_customers`.`id`=`ac`.`customer_id` and `ad_customers`.`active`=1 JOIN `images` ON `images`.`id`=`ac`.`post_image_id` LEFT JOIN `images` as `alt_banner` ON `alt_banner`.`id`=`ac`.`alternatif_banner` WHERE `ac`.`banner_size_id` = 1 AND `ac`.`start_time` <= '2023-01-29 12:06:30' and `ac`.`end_time` >= '2023-01-29 12:06:30' AND `ac`.`deleted` = 0 AND `ac`.`active` = 1 GROUP BY `ad_view_stat`.`campaign_id` ORDER BY `view_counts` ASC LIMIT 1update ad_campaigns set views=views+1 where id=500checkstat select id from ad_view_stat where view_date="2023-01-29" and view_hour=12 and campaign_id=500update ad_view_stat set view_count=view_count+1 where id=1658443

Vali Tavlı, Kazı Başkanlarıyla Buluştu

Muğla Valisi Orhan Tavlı, il genelindeki arkeolojik alanlarda sürdürülen kazılarda görevli arkeoloji kazı başkanlarıyla bilgi paylaşımı ve istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Vali Tavlı, Kazı Başkanlarıyla Buluştu

Vali Orhan Tavlı başkanlığında yapılan toplantıya, Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, Müdür Yardımcısı Filiz Karacaağaç, Şube Müdürü Sabiha Pazarcı, Stratonikeia ve Lagina Kazısı başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, Bozukkale Su Altı Kazısı Başkanı Doç. Dr. Harun Özdaş, Ksanthos-Letoon Kazısı Başkanı Doç. Dr. Erdoğan Aslan, Beçin Kalesi Kazı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Saim Cirtil, Lasos Kazısı Başkanı Prof. Dr. Asuman Baldıran, Çaltılar Höyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Ayşegül Aykurt, Kaunos Kazısı Başkan Yard. Dr. Öğr. Üy. Ufuk Çörtük, Euromos Kazı Başkanı Doç. Dr. Abuzer Kızıl, Pedasa Kazısı Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler ve Knidos Kazısı Başkanı Prof. Dr. Ertekin Doksanaltı katıldı.

Toplantıda kültür turizminde önemli bir yere sahip antik kentlerin ve ören yerlerinin ulusal ve uluslararası alanda tanıtımlarının daha etkin yapılarak, bölgede kültür turizminin daha da gelişmesine yapacağı katkıyla birlikte Muğla’ya yapılan turizm yatırımları ve çalışmalar ile ilimizin sahip olduğu tarihi değerlerinin daha iyi korunmasında izlenecek yöntemler ele alındı.

Muğla ilinde karada antik kent ve höyük, kıyıda liman kentleri, denizde su altı kazılarının yapılmakta olmasının çok önemli olduğu ve bunların ülke turizmi açısından da ayrıcalıklı bir durum olduğu vurgulandı. Bunlar arasında Beylikler Dönemi yerleşiminin en iyi görüldüğü Beçin Kalesi, antik dönemden günümüze yerleşim dokusunun birlikte görüldüğü Stratonikeia, Kutsal Alan kazıları Lagina, Letoon ve Labraunda, höyük kazısı Çaltılar, farklı koylarda bulunan liman kentleri Lasos, Knidos ve Kaunos ile su altı Bozburun Bozukkale kazıların yapılmakta olduğu ve her birisinin ulusal ve uluslararası özgün yerleşim dokusu ve kalıntıya sahip oldukları ifade edildi. Özellikle Euromos, Beçin, Stratonikeia, Lagina ve Knidos’ta yapılan kazıların yılın 12 ayı devam eden kazılardan olmasının büyük bir avantaj olduğu belirtildi. 

Kazı başkanları Vali Orhan Tavlı’ya, kazı alanları ile ilgili özet bilgi ve her kazı alanına has özel kalıntı ve yapılar ile bölgenin arkeolojik birikimi hakkında bilgiler vererek desteklerinden dolayı teşekkür ettiler.

Kazı başkanları tarafından yürütülen çalışmaların hem bölge hem de ülke turizmi açısından oldukça önemli olduğunu vurgulayan Vali Orhan Tavlı, “Muğla birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi bir kenttir. Sahip olduğumuz tarihi zenginlikleri ortaya çıkarmak ve sahip çıkmak hepimizin ortak sorumluluğudur. Muğla’nın deniz, kum ve güneşin yanı sıra arkeolojik kazılarla ortaya çıkarılan tarihsel yönüyle de tanıtılması için hep birlikte çalışacağız” dedi.

Zaman zaman kazı alanlarını ziyaret ettiğini belirten Vali Orhan Tavlı, kazı başkanlarından Stratonikeia ve Knidos'ta yürütülmekte olan GEKA projelerine ilave olarak yeni projelerle ilgili gerekli hazırlıkların yapılmasını istedi. Kazılar için sponsorlar bulunması konusunda da ayrı bir çalışma yürütülmesi gerektiğine değinen Vali Orhan Tavlı, özellikle kazıların bulunduğu bölgedeki girişimcilerin kazılara sponsor olmasının sağlanması konusunda çalışma yürütülmesi gerektiğini vurguladı.