VATANDAŞA YASAK OLAN, BÜYÜK SERMAYEYE SERBEST!

Bodrum Yarımadasında her yıl birçok inşaat projesi başlarken, bu projelerden bazıları...

VATANDAŞA YASAK OLAN, BÜYÜK SERMAYEYE SERBEST!
Bodrum Yarımadasında her yıl birçok inşaat projesi başlarken, bu projelerden bazıları mimari özellikleri ve Bodrum'un doğal dokusuna verdikleri zararlar ile zaman zaman gündeme geliyor. Öte yandan Bodrum'un yürürlükte olan imar plan notları sıradan vatandaşa titizlikle uygulanırken, büyük projelerde bu kuralların yoğun bir şekilde ihlal edilmesi ise kafalarda soru işaretleri doğuruyor.

Bodrum Yarımadasında turizmden sonra en fazla ekonomik girdi sağlayan inşaat sektörü her yıl büyüyerek ilerlerken, yeni yapılan lüks projelerde Bodrum mimarisinin hiçe sayıldığı da dikkatlerden kaçmıyor. Yapımı devam eden veya tamamlanmak üzere olan bazı lüks projeler, başta imara aykırılıklar olmak üzere çeşitli eksiklikler nedeniyle mahkemelik olurken, özellikle büyük projeler yürüten dev firmalardan bazılarının mahkemeleri devam etmesine rağmen lüks konutlarını satmaya da devam ettiği öğrenildi.

BEYAZ YA DA DOĞAL TAŞ…

Bodrum’da yapılacak yapıların dışlarının sadece beyaz boyalı ya da doğal taştan olması gerektiği bilinirken, yapımı devam eden ve biten bazı lüks projelerde bu kurala hiç uyulmadığı net bir şekilde görülüyor. Bazı vatandaşların aileleri için yaptıkları evlerin pencereleri büyük diye ruhsat alamazken, dev firmaların yaptığı lüks konutlarda binaların manzaraya bakan kısımlarının büyük çoğunluğu boydan boya pencereler ile kaplı.

Son 1-2 yılda yapılan bazı projelerde binalar gri, kahverengi, sarı gibi Bodrum mimarisiyle alakası olmayan renklerle boyanırken, bazı inşaat projeleri de tarihi eserlerin çevresine ve üzerine yapılar yapmakla gündeme gelmişti.

YENİ PROJELER YOLDA !

Bodrum Yarımadasında önümüzdeki günlerde başlaması beklenen yeni lüks konut, rezidans ve otel projeleri olduğu öğrenilirken, bu projelerden bazılarının doğal ve arkeolojik sit alanlarında yada çok yakınlarında olduğu öğrenildi. Arkeolojik sit alanında bulunan alanlarda inşaata başlayacak firmaların gerekli çalışmaları yürüttüğü bilinirken, bu bölgelerde müze yetkilileri tarafından sondaj çalışmalarının da başladığı öğrenildi.

ÇETİLİ BURNUNDA DOĞA KATLİAMI

Gündoğanlı bazı doğaseverlerin eylemler yaparak duyurmaya çalıştığı Çetili Burnu’ndaki inşaatta da denize kamyonlarca hafriyat dökülürken, bölgedeki doğal yapı da tamamen bozulmuştu. Bodrum’da yeni başlayacak bazı projelerin de doğal ve arkeolojik alanlara çok yakın yada içinde olması sebebiyle bu projelerinde başlamasıyla Bodrumlu doğaseverlerin tepkisini çekmesi bekleniyor.


Muhabir: Mehmet Can MERAL