Vatandaşın Yol Çilesi Sürüyor

Bodrum’da kanalizasyon altyapısı ve elektrik hatlarını yeraltına alma çalışmasının yapıldığı Akyarlar Mahallesi’nde yol çilesi sürüyor. Yaklaşık 3 kilometrelik alanda asfaltlama çalışmalarının tamamlandığı bölgede, birçok noktada devam eden yol sorunu yanında su kesintileri de vatandaşı mağdur ediyor.

Vatandaşın Yol Çilesi Sürüyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nce Akyarlar, Peksimet, İslamhaneleri, Turgutreis, Bahçelievler, Geriş/Erdemil, Koyunbaba ve Gümüşlük Mahallelerini kapsayan 518 Milyon TL’lik kanalizasyon projesi kapsamında yaklaşık 97 bin metre yeni kanalizasyon hattı yapıldı. Altyapı projelerinde sona yaklaşırken hattın geçtiği bazı bölgelerde asfaltlama çalışması yapılsa da, bölgenin büyük bir bölümü hala toz toprak içinde. Bölgede kanalizasyon çalışmalarına elektrik hatlarını yeraltına alma çalışmaları da eklenince mağduriyet arttı.

Akyarlar’da, Akçabük’ten Fener Burnu’na kadar ana yol güzegahında Muğla Büyükşehir Belediyesi’nce 2 bin 700 metre sıcak asfalt atıldı. Mahalle sakinleri, asfaltın alelacele yapıldığını dile getirirken, asfaltlama yapılan yolun Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin daha önce yaptığı yolların aksine küçük engebelerle dolu olduğu görüldü.

ARA SOKAKLAR VE CADDELER TOZ TOPRAK İÇİNDE

Akyarlar Mahallesi’nin ara sokakları ve caddeleri ise toz toprak içerisinde. Özellikle Şükrü Çürük Sokak ve Halil Saygı Sokak’ta yol nedeniyle büyük mağduriyetler yaşanıyor. Kanalizasyon altyapısı ve elektrik hatlarının yeraltına alınma çalışmasında bozulan yollar ise hala asfaltlanmadı. Yola belediye tarafından mıcır dökülerek müdahalelerde bulunulsa da yolun durumu dağ yollarından farksız. Motosiklet sürücüleri için tehlike oluşturan yolda motosiklet sürücülerinin de sık sık düşerek yaralandığı bildiriliyor. 

Mahalle sakinlerinden Gürkan Çıplak, Kent Haber’e yaptığı açıklamada yol nedeniyle büyük mağduriyetler yaşadıklarını ifade ederek şöyle dedi;

“Arabalarımızın alt takımı kalmadı. Allah’a emanet gidiyoruz. Yollar rezil durumda. Bir de burası turistik bölge. Ben turist olsam hayatta bir daha Bodrum’a gelmem.”

“YOLLARDA KAZALAR OLUYOR!”

Akyarlar’da moto kuryelik yapan Sefa Eşki de yolların halinin içler acısı olduğunu ifade ederek şöyle konuştu;

“Ben 3 yıldır Bodrum’dayım. Yalıkavak’ta ve Akyarlar’da çalıştım. Hem Yalıkavak’ın, hem de Akyarlar’ın yolları çok kötü. Güzel olan yerler de var ama biz motosikletle her yere gidiyoruz. Hep bir çalışma var, hiç düzelmiyor. Yaptıklarını da yine kazıyorlar. Bu yollarda kazalar da oluyor. 2 gün önce kazıp bıraktıkları yola moto kurye düştü.” dedi.

ASPAT–AKÇABÜK ARASI MÜDAHALE BEKLİYOR

Altyapı çalışması yapıldıktan sonra yama yapılan Aspat–Akçabük sahili arasındaki yolun da müdahaleye ihtiyaç duyduğu görülüyor. Yolun bazı kısımlarında çukurlar ve küçük engebeler dikkati çekiyor. Yol ortasındaki bazı rögar kapakları ise sürücüler için tehlike oluşturuyor.

ESNAF YOLU SULAYARAK TOZA ÖNLEM ALMAYA ÇALIŞIYOR 

Fener Burnu ile Turgutreis arasının hali de içler acısı. Çukurlarla dolu yolda sürücülerin önüne çıkan çukurlar, trafik güvenliğini de tehlikeye düşürüyor. Sahil yolu olan Mustafa Kemal Bulvarı’nda asfaltlama çalışması sürüyor fakat daha yapılacak çok iş olduğu görülüyor. Sahil yolundaki esnaf, toz toprağa karşı sulama yaparak önlem almaya çalışıyor. Turgut Özal Caddesi de iyi bir yol düzenlemesine ihtiyaç duyuyor. 

Turgutreis içinde kanalizasyon altyapısı kapsamında yürütülen Terfi Merkezi İnşaatı devam ediyor. İnşaatın yapıldığı yerde trafik akışı ara sokaklardan veriliyor. 

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, kazı yapılan bölgelerde yolların modern hale gelmesi için başlatılan çalışmaların Temmuz ayı sonuna kadar tamamlanmasının hedeflendiği ifade edilmişti.

Öte yandan Akyarlar Mahallesi sakinlerinin sorunu sadece yolla da bitmiyor. Mahallede uzun süren su kesintileri de can sıkıyor. Bazı yerlerde bir haftadır devam eden kesintilerin, kimi yerlerde 2 aydır devam ettiği belirtildi. 

Muhabir; Hamdi Yörür