Vefatının Üzerinden 5 Yıl Geçti

Türk Sanat Müziği'nin dev ismi Müzeyyen Senar'ın ölümünün 5’inci yılında kızı Feraye Işıl, Bodrum’da lokma döktürdü.

Vefatının Üzerinden 5 Yıl Geçti

"Cumhuriyetin Divası" olarak da bilinen Türk Sanat Müziği sanatçısı Müzeyyen Senar, ölümünün 5'inci yılında özlemle hatırlanıyor. Senar’ın Bodrum’da yaşayan kızı Feraye Işıl, Belediye Meydanı’nda lokma döktürdü. Lokma, meydandan geçen çok sayıda kişiye ikram edildi. 

Feraye Işıl, burada yaptığı açıklamada annesi Müzeyyen Senar’ı çok özlediğini belirterek “Koskoca Müzeyyen Senar gitti ama unutulmayacak. Etrafta sesi çınladığı müddetçe ölmeyecek. Ölümünün üzerinden 5 sene geçti ama sanki dün gibi” diye konuştu. 

Bodrum Giritliler Derneği Başkanı Zehra Denizaslanı ise duygu ve düşüncelerini şu sözlerle aktardı:

"Cumhuriyetin Divası Müzeyyen Senar'ın kızı Feraye benim can arkadaşım. Onun ruhu şad olsun. Nur içinde yatsın. Yeri doldurulamayan sanatçı. Bunlar Cumnuriyetimizin yeri doldurulamayan önemli isimleri. Unutturmamamız lazım."

FERAYE IŞIL ANNESİNİ ANLATTI

Bodrum’da yaşamını sürdüren 73 yaşındaki Feraye Işıl, annesi Müzeyyen Senar'ın hatıralarını ölmeden önce yaklaşık 9 yıl yaşadığı evindeki adını verdiği odada, çerçeveletilmiş fotoğraflar, çeşitli afiş ve albümlerle yaşatmaya çalışıyor. Evinin kapılarını AA muhabirine açan Işıl, yokluğuna hala alışamadığı annesini çok özlediğini söyledi. Bursa'da doğan annesinin daha çok İstanbul, İzmir ve Bodrum'da yaşamını sürdürdüğünü aktaran Işıl, Müzeyyen Senar ile ilgili hiçbir şeyi unutamadığını dile getirdi. Annesinin deli dolu yaşayan biri olduğunu anlatan Işıl, "Eski sanatçı dostlarına karşı çok vefalı bir insandı. Felç geçirenleri, yalnız yaşayanları ve hastaları hiç ihmal etmez, muhakkak ziyaret ederdi" dedi.

ATATÜRK'E DE ŞARKILAR SÖYLEMİŞ

Sesiyle milyonları etkileyen annesinin Atatürk hayranı olduğunu vurgulayan Işıl, "Annem Atatürk'e de şarkılar söylemiş. Atatürk ile yaşadıklarını zaman zaman anlatırdı. 'Atatürk'ün, kaşları kıvrık kıvrıktı. O kadar etkili gözleri vardı ki bakamıyordum' derdi. O kadar yakından gördüğü için hiç aklından çıkmamış. Beraber bir fabrikanın açılış balosunda dans da etmişler. O anların fotoğrafını bulmayı çok isterdim" diye konuştu.

YEMEK YAPMAYI VE DİKİŞ DİKMEYİ ÇOK SEVERDİ

Işıl, felç olunca annesini yanına aldığını ve 9 yıl birlikte yaşadığını ifade ederek annesiyle ilgili karikatür ve çizimleri bulup adını verdiği odada muhafaza ettiğini aktardı. Annesi şarkı söylerken gözyaşlarına hakim olamadığına değinen Işıl, şöyle devam etti:

"Annemin vefatından sonra daha çok duygulanıyorum, ağlıyorum. Onun sesi hep çınladığı sürece Müzeyyen Senar hiç ölmeyecek. Annemi hiç görmemiş sadece sesini duymuş 16-19 yaşlarında hayranları var. Annemin hiçbir şeyini kaçırmadan takip ediyorlar. Benim bilmediğim şeyleri bile görüp bana yolluyorlar. Annem çok ev hanımı bir kadındı. Yemek yapmayı, dikiş dikmeyi çok severdi. Yeni yemekler keşfetmeye bayılırdı. Karidesli içli köfte gibi yemekler yapar, insanları da şaşırtırdı."