VERGİ VE SGK BORÇLARI YAPILANDIRILMAYA BAŞLANDI!..

10 Eylül 2014 tarihli ve 6552 sayılı İş Kanunu ile bazı kanun ve kanun hükmünde...

 VERGİ VE SGK BORÇLARI YAPILANDIRILMAYA BAŞLANDI!..
10 Eylül 2014 tarihli ve 6552 sayılı İş Kanunu ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması ile bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına dair kanun, 11 Eylül 2014 tarihli ve 29116 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Torba yasada yer alan düzenleme ile birlikte Vergi borçlarıyla birlikte en büyük kalemi oluşturan SGK Pirim borçlarının yapılandırılması konusunda görüşlerini aldığımız Bodrum Sosyal Güvenlik Merkez Müdür Vekili Ali Baki Gerçeker, uygulama ile ilgili önemli bildiler verdi. Gerçeker, kanunun 81.ci maddesi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa geçici 60'ıncı maddenin eklendiğini ve 11 Eylül 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe giren söz konusu geçici maddenin sigortalılara yeni kolaylıklar getirdiğini söyledi.

1 Ekim 2014 tarihi itibariyle yapılandırmaların başladığını belirten Gerçeker, 2014 Nisan ayı ve öncesinden kalan prim borçlarının, mükelleflerin merkez müdürlüklerine yapacakları başvuruyla yapılandırma işlemlerinin tamamlanacağını belirterek, şunları söyledi:

"Bağkur'lular ve işverenlerimiz için başvuru süremiz 3 aylık bir süre. Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında prim borcu olan sigortalılarımızın yapılandırma için kurumumuza başvurma süreleri 7 ay. 30 Nisan 2015 tarihine kadar kuruma gelerek yapılandırma işlemlerini yapabilirler. Yalnız GSS sigortalılarımızın 31 Mart 2015 tarihine kadar Sosyal Yardımlaşma vakıflarına giderek gelir tespiti yaptırmaları gerekiyor. Ve borçlarının güncel hale gelmesi gerekiyor" dedi.

Sigortalıların T.C. kimlik numarası ile borçlarını İnternet sitesinden öğrenebileceklerini anımsatarak, şöyle konuştu:

"Sigortalılar kurumumuza olan prim borçlarını kurumumuzun İnternet adresinden de TC kimlik numaralarıyla sorgulayarak kuruma gelmeden bilgi almaları mümkün. Yapılandırma ile peşin yada taksit seçenekleriyle ödeme imkanları sunuluyor. 6552 sayılı yasayla daha önce iki çocuk için yapılan doğum borçlanması hakkı 3 çocuğa çıkarılmış bulunuyor. Doğum yaptıktan sonraki 2 yıllık sürede herhangi bir sosyal güvenlik kurumuma bağlı çalışmayan sigortalılarımız 3 çocuğa kadar doğum borçlanması hakkına bu yasayla sahip oluyorlar" dedi.

Gerçeker, açıklamasının ardından vatandaşların kurban bayramını da kutladı.