YAĞMUR TARİHİ ESER KAÇAKÇILARINI ELE VERDİ

Bodrum’da şiddetli yağış nedeniyle meydana gelen göçük yaklaşık 20 metre uzunluğundaki...

YAĞMUR TARİHİ ESER KAÇAKÇILARINI ELE VERDİ
Bodrum’da şiddetli yağış nedeniyle meydana gelen göçük yaklaşık 20 metre uzunluğundaki tüneli ortaya çıkardı. Tarihi eser kaçakçılığında kullanılmak istendiği iddia edilen tünelle ilgili 2 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, ilçede geceden beri devam eden şiddetli yağış nedeniyle Turgutreis beldesine bağlı Kadıkalesi mevkisindeki bir bölgede göçük meydana geldi.

Peksimet Köyü Muhtarı Adnan Süzen'in haber vermesi üzerine olay yerine gelen jandarma ekipleri, tünelin yakınındaki otelde çalışan bekçi A.K. ve karısı Ş.K'yi gözaltına aldı.

Çevrede yaptığı aramada ise kazma, kürek, tırmık ve tünelin içinde kullanıldığı iddia edilen kereste ve tahtaları ele geçirdi. Bu arada tünelin hemen 10 metre yakınındaki Cezayirli Süleyman Bin Abdullah'a ait mezar ile Osmanlı dönemine ait eski bir çeşme dikkat çekti.

Bodrum Kalesi Sualtı Arkeoloji Müze Müdürü Yaşar Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, görevlendirdiği bir ekibin bölgede inceleme yapacağını bildirerek, ''Ekiplerimiz bölgede detaylı bir inceleme yapacaklar. Kadıkalesi'nde eski tarihi bir çeşme ve mezarların olduğunu biliyoruz'' dedi.

Muhtar Süzen ise çevrede önemli tarihi eserlerin olduğunu belirterek, ''Burada eski çeşme ve mezarlar var. Daha öncede bölgede kaçak kazılar yapılmıştı'' diye konuştu.

Jandarma ekiplerince başlatılan soruşturmanın sürdürüldüğü bildirildi.